X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dokument na granicy prawdy i kłamstwa. Dylematy fotografii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 02:08
- Chcemy, by nasze zdjęcia były wielowymiarowe, a więc by efekt zachwytu nimi był możliwie jak największy i by ludzie chcieli do nich wracać - mówi fotograf i podróżnik Piotr Trybalski.
Audio
  • Piotr Trybalski opowiada o dylematach etycznych dokumentalisty (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
Dokument na granicy prawdy i kłamstwa. Dylematy fotografii
Foto: Piotr Trybalski

W przypadku fotografii podróżniczej często pojawia się pytanie, czy pokazuje ona świat, czy raczej jego wizję. Zdjęcia o charakterze dokumentalnym z założenia pokazują prawdę, prezentują świat takim, jakim jest, bez retuszu i usuwania elementów, wpływających negatywnie na kompozycję obrazu. - W zeszłym roku 20 procent finałowych zdjęć World Press Photo zostało zdyskwalifikowanych ze względu na to, że ich autorzy pogwałcili zasady edycji fotografii - opowiada Piotr Trybalski.

Kruczki edycyjne - zdaniem wielu - zabijają prawdę w fotografii, a jednocześnie poprawiają jakość i kompozycję obrazu. Pojawiają się konkursy dla osób poprawiających wygląd zdjęć. Nawet w obrębie samego dokumentu powstał podgatunek mockumentu, skupiający w swoich ramach wymyślone i nieprawdziwe historie, opowiedziane w formie zbliżonej do reportażu.

W programie opowiadamy o tym, czy zjawisko poprawiania zdjęć może się odbić rykoszetem na sztuce i dobrym imieniu fotografów. Rozmawiamy również o Teneryfie z innego punktu widzenia.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Piotr Trybalski (fotograf, podróżnik), Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz (autorzy bloga Los Wiaheros)
Data emisji: 17.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/ei

Czytaj także

Islandia jak nieuleczalna i przyjemna choroba

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 22:03
- Islandia to moja choroba nieuleczalna, ale bardzo przyjemna, jak niewiele z chorób. To trwa do dnia dzisiejszego i zaczęło się od śledzi - mówi Hubert Klimko-Dobrzecki, autor książki "Zostawić Islandię".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twarze tajfunów i twarze pomocy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:00
- Na Filipinach zobaczyłam, jak trudno jest pomagać mądrze. Z takiego trochę hippisa, który żyje na plaży i cały dzień pomaga ludziom, po paru tygodniach zaczęłam się zamieniać w osobę, która prowadzi swój własny projekt - opowiadała Małgorzata Szumska, autorka książki "Twarze Tajfunu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez ekwipunku, brandy i piwa. Dziś i wczoraj rejsów dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 23:00
Dawniej w rok, a dziś w kilkadziesiąt dni. Wcześniej z potężnymi zapasami alkoholu i tytoniu, a teraz ze starannie zbilansowanymi przez dietetyka posiłkami. Rejsy i życie na morzu bardzo zmieniły się w ciągu ostatnich dekad.
rozwiń zwiń