Dokument na granicy prawdy i kłamstwa. Dylematy fotografii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 02:08
- Chcemy, by nasze zdjęcia były wielowymiarowe, a więc by efekt zachwytu nimi był możliwie jak największy i by ludzie chcieli do nich wracać - mówi fotograf i podróżnik Piotr Trybalski.
Audio
  • Piotr Trybalski opowiada o dylematach etycznych dokumentalisty (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
Dokument na granicy prawdy i kłamstwa. Dylematy fotografii
Foto: Piotr Trybalski

W przypadku fotografii podróżniczej często pojawia się pytanie, czy pokazuje ona świat, czy raczej jego wizję. Zdjęcia o charakterze dokumentalnym z założenia pokazują prawdę, prezentują świat takim, jakim jest, bez retuszu i usuwania elementów, wpływających negatywnie na kompozycję obrazu. - W zeszłym roku 20 procent finałowych zdjęć World Press Photo zostało zdyskwalifikowanych ze względu na to, że ich autorzy pogwałcili zasady edycji fotografii - opowiada Piotr Trybalski.

Kruczki edycyjne - zdaniem wielu - zabijają prawdę w fotografii, a jednocześnie poprawiają jakość i kompozycję obrazu. Pojawiają się konkursy dla osób poprawiających wygląd zdjęć. Nawet w obrębie samego dokumentu powstał podgatunek mockumentu, skupiający w swoich ramach wymyślone i nieprawdziwe historie, opowiedziane w formie zbliżonej do reportażu.

W programie opowiadamy o tym, czy zjawisko poprawiania zdjęć może się odbić rykoszetem na sztuce i dobrym imieniu fotografów. Rozmawiamy również o Teneryfie z innego punktu widzenia.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Piotr Trybalski (fotograf, podróżnik), Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz (autorzy bloga Los Wiaheros)
Data emisji: 17.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/ei

Czytaj także

Islandia jak nieuleczalna i przyjemna choroba

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 22:03
- Islandia to moja choroba nieuleczalna, ale bardzo przyjemna, jak niewiele z chorób. To trwa do dnia dzisiejszego i zaczęło się od śledzi - mówi Hubert Klimko-Dobrzecki, autor książki "Zostawić Islandię".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twarze tajfunów i twarze pomocy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:00
- Na Filipinach zobaczyłam, jak trudno jest pomagać mądrze. Z takiego trochę hippisa, który żyje na plaży i cały dzień pomaga ludziom, po paru tygodniach zaczęłam się zamieniać w osobę, która prowadzi swój własny projekt - opowiadała Małgorzata Szumska, autorka książki "Twarze Tajfunu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez ekwipunku, brandy i piwa. Dziś i wczoraj rejsów dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 23:00
Dawniej w rok, a dziś w kilkadziesiąt dni. Wcześniej z potężnymi zapasami alkoholu i tytoniu, a teraz ze starannie zbilansowanymi przez dietetyka posiłkami. Rejsy i życie na morzu bardzo zmieniły się w ciągu ostatnich dekad.
rozwiń zwiń