Dokument na granicy prawdy i kłamstwa. Dylematy fotografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dokument na granicy prawdy i kłamstwa. Dylematy fotografii
Foto: Piotr Trybalski

- Chcemy, by nasze zdjęcia były wielowymiarowe, a więc by efekt zachwytu nimi był możliwie jak największy i by ludzie chcieli do nich wracać - mówi fotograf i podróżnik Piotr Trybalski.

Posłuchaj

Piotr Trybalski opowiada o dylematach etycznych dokumentalisty (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W przypadku fotografii podróżniczej często pojawia się pytanie, czy pokazuje ona świat, czy raczej jego wizję. Zdjęcia o charakterze dokumentalnym z założenia pokazują prawdę, prezentują świat takim, jakim jest, bez retuszu i usuwania elementów, wpływających negatywnie na kompozycję obrazu. - W zeszłym roku 20 procent finałowych zdjęć World Press Photo zostało zdyskwalifikowanych ze względu na to, że ich autorzy pogwałcili zasady edycji fotografii - opowiada Piotr Trybalski.

Kruczki edycyjne - zdaniem wielu - zabijają prawdę w fotografii, a jednocześnie poprawiają jakość i kompozycję obrazu. Pojawiają się konkursy dla osób poprawiających wygląd zdjęć. Nawet w obrębie samego dokumentu powstał podgatunek mockumentu, skupiający w swoich ramach wymyślone i nieprawdziwe historie, opowiedziane w formie zbliżonej do reportażu.

W programie opowiadamy o tym, czy zjawisko poprawiania zdjęć może się odbić rykoszetem na sztuce i dobrym imieniu fotografów. Rozmawiamy również o Teneryfie z innego punktu widzenia.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Piotr Trybalski (fotograf, podróżnik), Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz (autorzy bloga Los Wiaheros)
Data emisji: 17.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/ei

Polecane