Kolorowe Peru i sposób, by złowić rekina giganta

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 23:00
- Wielu ludzi myśli, że Peruwiańczycy wywodzą się tylko z imperium Inków. Nie wiedzą, że przed nimi mieliśmy co najmniej dziesięć innych kultur w całym Peru, a ostatecznie Inkowie okazali się najsprytniejsi - mówi Eveliz Zarzycki, mieszkająca w Polsce Peruwianka.
Audio
  • Odwiedzamy kolorowe Peru i zdradzamy sposób, by złowić rekina giganta (Świat z lotu Drozda/ Trójka)
Choć Peruwiańczycy kojarzeni są głównie z Inkami, wpływ na nich miały również cywilizacje innych grup Indian. Do dziś jedna piąta mieszkańców używa rdzennych języków np.  keczua, ajmara, jacaru oraz języków amazońskich
Choć Peruwiańczycy kojarzeni są głównie z Inkami, wpływ na nich miały również cywilizacje innych grup Indian. Do dziś jedna piąta mieszkańców używa rdzennych języków np. keczua, ajmara, jacaru oraz języków amazońskichFoto: ravalli1 via Foter.com / CC BY-NC-SA

Eveliz Zarzycki gdy miała 15 lat i chodziła do szkoły w Ameryce Północnej została zapytana o to, w której części Meksyku leży Peru. Bardzo się wtedy zdenerwowała, bo jest dumna ze swojego kraju. - Powiedziałabym, że mamy to, co najlepsze z obu światów, bo połowa Peru może być upalna i tropikalna, podczas gdy w drugiej części może być nieco chłodniej, ale wciąż bardzo miło - opowiada.

Peru dzieli się na trzy regiony: wybrzeże i wszystko to, co znajduje się blisko oceanu, region andyjski, który nazywa się Sierra i jest górzysty oraz dżunglę z przepływającą przez nią Amazonką. - To wszystko, co mamy w Peru i wydaje mi się, że to sporo - dodaje.

O odzyskiwaniu zagubionej tożsamości, mieście królów, weekendowym zmartwychwstaniu i innych odcieniach życia w Peru rozmawiamy z Eveliz Zarzycki. Z Limy wybraliśmy się też na spotkanie z książką "Księga morza. czyli jak złowić rekina giganta z małego pontonu na wielkim oceanie o każdej porze roku" Mortena A. Strøksnesa. W rozmowie zdradzamy, co należy włożyć na haczyk, by złowić rekina giganta.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Bartek Gil (w zastępstwie Pawła Drozda)
Goście: Eveliz Zarzycki (mieszkająca w Polsce Peruwianka), Morten A. Strøksnes (norweski pisarz)
Data emisji: 7.03.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/ei

Czytaj także

Północ Norwegii - ziemia wybrana czy zapomniana?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 09:30
- Północ to pokora, współdziałanie z naturą. Od ludzi mieszkających tam możemy się nauczyć zgody na to, co mamy, oraz tego, że przyroda wyznacza granice, które są dobre - mówi Ilona Wiśniewska, autorka książki "Hen. Na Północy Norwegii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny Iran według Bartka Gila

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 16:45
- Bardzo ważne w Iranie są mosty. To miejsca, które łączą. Nie służą tylko do przechodzenia z jednego brzegu na drugi - mówi Bartek Gil, dziennikarz Trójki, autor przewodnika "Iran".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykański taniec z głębi serca i na indyjskim weselu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 00:05
- Każdy z nas potrafi tańczyć, a dzięki temu możemy poprawić nastrój i wpłynąć na zwiększenie poczucia własnej wartości - mówi Joanna Mikołajczuk, znawczyni tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To ostatni tydzień pobytu u wybrzeży Antarktydy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 17:40
Zespół Trzech Sztuk w Antarktyce rozpoczyna ostatni tydzień pobytu u wybrzeży Antarktydy.
rozwiń zwiń