Jak zmienia się stolica Nepalu?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:21
Jeszcze 30 lat temu stolica Nepalu, Katmandu, stanowiła nieskomplikowane urbanistycznie miasto, w którym oferta hoteli czy sklepów dla turystów była nader uboga.
Audio
  • Jak zmienia się stolica Nepalu? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Stupa świątyni Bodnath w Katmandu, odbudowana po trzęsieniu ziemi w 2015 roku
Stupa świątyni Bodnath w Katmandu, odbudowana po trzęsieniu ziemi w 2015 rokuFoto: chiakto/shutterstock.com

Dzisiaj Katmandu zyskało na skali oraz znaczeniu, a sam Nepal w zeszłym roku odwiedziło 730 tys. ludzi z całego świata! - Turyści w Nepalu są bardzo specyficzni. Zdarzają się brzydkie zachowania. Widać białą butę, butę pierwszego świata. Ludzie, którzy u siebie są średniozamożni tudzież ubodzy, w Nepalu łatwo mogą poczuć się bogaci. Wszystko kosztuje grosze, a dniówka robotnika to koszt piwa w restauracji - mówi Natasza Goerke, autorka książki "Tam", która Nepal traktuje jak drugi dom i podkreśla, że mimo wszystko "woli skupiać się na dobrych rzeczach lub zabawnych zachowaniach".

Rozmówczyni Pawła Drozda opowiada o nepalskiej wiosce, w której mieszka przez pięć miesięcy w roku, znikających joginach, ale także o nepalskim poczuciu dumy i o tym, jak kraj ten zmienia się pod presją sąsiadów - Chin oraz Indii - i globalizacji.

W audycji mówimy też o Kostaryce - od lat 20. XX wieku do tego środkowoamerykańskiego kraju napływali polscy Żydzi. Swoją społeczność tworzyli od podstaw, a co pchało ich za ocean i jak w Kostaryce ułożyli sobie życie. O tym przeczytamy w reportażu Anny Pamuły "Polacos. Chajka jedzie do Kostaryki". Książka, którą w audycji poleca Violetta Myszkowska, ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne, a patronuje jej Trójka.

W programie również konkurs - do wygrania vouchery o wartości 700 zł!

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Natasza Goerke (znawczyni Nepalu, autorka książki "Tam")
Data emisji: 16.05.2017
Godzina emisji: 15.08

mk