O tajemnicach jeziora Bajkał

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 17:20
Z najgłębszego jeziora świata schodzi właśnie lód. Latem temperatura wody w wielu miejscach nie przekroczy 4 stopni Celsjusza, a w listopadzie Bajkał znowu zacznie zamarzać, stając się gigantycznym lodowiskiem o długości 636 km.
Audio
  • O tajemnicach jeziora Bajkał (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Bajkał to wyjątkowe jezioro
Bajkał to wyjątkowe jezioro Foto: Piotr Malczewski

Przez lód przechodzić będą ludzie, przejeżdżać będą samochody. O zimowym Bajkale, o jego pięknie i zagrożeniach, które może przynieść, opowiedział w Trójce Piotr Malczewski, podróżujący fotograf.

- Bajkał cały czas się powiększa, ponieważ powstał w wyniku pęknięcia tektonicznego. To właściwie początek śródlądowego praoceanu. Naukowcy twierdzą, że co roku Bajkał rozszerza się o 1-2 cm - mówił w audycji "Świat z lotu Drozda".

W drugiej części audycji zmieniliśmy temat. Olga Puncewicz wie, czym jest życie po stracie. W 2009 roku jej mąż, Piotr Morawski, zginął w Himalajach. Dzisiaj Olga Puncewicz prowadzi Fundację Nagle Sami, Memoriał Piotra Morawskiego "Miej odwagę", a w księgarniach pojawiła się właśnie jej książka "Góry na opak 2". Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą przeprowadził z nią Paweł Drozd.

W programie również konkurs - do wygrania vouchery o wartości 700 zł!

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Piotr Malczewski (podróżujący fotograf), Olga Puncewicz (autorka książka "Góry na opak 2", prowadzi fundację "Nagle sami"), 
Data emisji: 30.05.2017
Godzina emisji: 15.08

fbi/gs


Czytaj także

Pękające lodowce i bawiące się pingwiny, które uczą pokory

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 00:18
- Jeżeli ktoś zobaczy skaczące wieloryby, przewracające się pingwiny, dzielący się lodowiec, doświadczy wiatru, który potrafi cię zdmuchnąć, to może zrozumie, dlaczego ludzie jeżdżą na kres świata do Antarktyki - mówi polarnik, Bartosz Matuszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu ciszy. "Wyłączyć zgiełk wokół nas"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 18:00
- Cisza jest czymś pozytywnym. Możesz znaleźć w niej samego siebie i lepiej siebie poznać - mówi Erling Kagge, autor książki "Cisza".
rozwiń zwiń