Wyspa Bouveta - najdalsza wyspa świata

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 16:00
Wyspa Bouveta leży najdalej. By z tego pokrytego lodem terytorium Norwegii dotrzeć na stały ląd do Antarktydy, trzeba pokonać nieco ponad 1600 km, a do południowego krańca Afryki tysiąc kilometrów więcej.
Audio
  • Zapraszamy na Wyspę Bouveta i Azory (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Wyspa Bouveta to należące do Norwegii terytorium zależne, będące bezludną, wulkaniczną wyspą na południowym Atlantyku
Wyspa Bouveta to należące do Norwegii terytorium zależne, będące bezludną, wulkaniczną wyspą na południowym AtlantykuFoto: International Space Station crew/commons.wikimedia.org

Na tej subantarktycznej wyspie trudno o urozmaicony teren i rozbuchane życie zwierząt - dominuje biel i pustka. Tam właśnie wybiera się polska załoga, która z Wyspy Bouveta chce przeprowadzić… połączenie krótkofalarskie.

Jak wygląda ten teren? - To miejsce ekstremalne, daleki południowy Atlantyk. To maleńka wysepka, która ma 49 km kw. i 93 proc. jej powierzchni pokryte jest lodowcem. A to, czego nie przykrył lód, to strome klify broniące przed lądowaniem na wyspie - opowiada podróżnik Stanisław Strzyżewski. W rozmowie z Pawłem Drozdem zdradza on m.in., na czym polega wyjątkowość wyspy i jaki jest plan polskich eksploratorów z nią związany.

Poza tym w audycji wizyta na Azorach, gdzie do lat 80. na wieloryby polowano harpunami, a dzisiaj wyłącznie aparatami fotograficznymi. Zaglądamy też na narodowy, pieszy szlak Izraela, który liczy sobie ponad 1000 km, mimo że dotyczy jednego z najmniejszych krajów regionu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Stanisław Strzyżewski (podróżnik), Sławomir Makaruk (nurek), Łukasz Supergan (podróżnik, piechur)
Data emisji: 20.06.2017
Godzina emisji: 15.07

ei/mk

Czytaj także

Pojechała do Indii, by odnaleźć raz w życiu spotkaną kobietę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
Czasem wystarczy dziesięciominutowa rozmowa z nieznajomą osobą, wyjątkowe spojrzenie, by poczuć więź i wyruszyć w podróż. To właśnie historia Weroniki Milczewskiej - antropolożki i fotografki, autorki filmu dokumentalnego "Long Way".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczne wyprawy sprzed lat. Kto rozwiąże zagadki?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 17:50
- Ta historia była dla mnie fascynująca, ale nie przypuszczałam, że zajmie całe moje życie - mówi Bea Uusma, szwedzka pisarka, autorka książki pt. "Ekspedycja. Historia mojej miłości".
rozwiń zwiń