Wissarion. Mesjasz z syberyjskiej tajgi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:30
Człowiek "znikąd", którego słowa porwały setki tysięcy ludzi - w czym tkwi sekret Wissariona?
Audio
  • Wissarionowcy, podróż rowerem po Azji i Malta (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ovchinnikova Irina

Rok 1991 w Rosji to początek chaotycznej transformacji, w której wielu mieszkańcom tego kraju trudno było się odnaleźć. To właśnie wtedy Siergiej - milicjant drogówki - uznał, że jest Wissarionem, wcieleniem Chrystusa. Ruszył w kraj, by szukać ludzi, którzy chcieliby dołączyć do jego ruchu religijnego. Sekta Wissarionowców istnieje do dzisiaj, liczy blisko 10 tysięcy wyznawców, a jej centrum mieści się w zbudowanej od zera osadzie w syberyjskiej tajdze. Co ten ruch religijny mówi nam o współczesnej Rosji?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której mówimy również o tym, czy jazda rowerem przez całą Japonię i Koreę Południową wymaga kondycji oraz samodyscypliny. A co, jeśli po drodze trzeba dodatkowo ćwiczyć judo razem z japońskimi judokami? Taki plan ma Artur Gorzelak, który za nieco ponad miesiąc leci - z rowerem - do Azji.

Ponadto w programie: do końca lipca Malta przewodniczy Radzie Unii Europejskiej. Ten niewielki i nieliczny kraj przeżywa właśnie najazd turystów. Pomimo tego, wydaje się, że wciąż jest w stanie zachować swój unikalny charakter.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: dr Jędrzej Morawiecki (socjolog, dziennikarz),  Artur Gorzelak (judoka), Paweł Choiński (autor bloga "Moja Malta")
Data emisji: 18.07.2017
Godzina emisji: 15.07

ml/czaj

Czytaj także

Spotkanie Franciszka i Cyryla. Ile było w nim wymiaru religijnego, a ile polityki?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 16:00
Papież spotyka się z patriarchą Moskwy i Wszechrusi oraz z wykluczonymi mieszkańcami Meksyku. Co oznaczają te spotkania w wymiarze społecznym i politycznym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półwysep Koreański – krewetka wśród wielorybów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 23:20
Dwa kraje, jeden półwysep. To również zupełnie odmienne postrzeganie świata i w świecie. Korea Północna to nieustanne prowokacje nuklearne, a Korea Południowa to dynamiczny rozwój gospodarczy. W Polskim Radiu 24 o złożoności relacji międzynarodowych na Półwyspie Koreańskim mówił Oskar Pietrewicz, autor książki "Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści o duchowym świecie Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 13:15
Monika Bułaj od lat podróżuje z notatnikiem i aparatem fotograficznym po tych miejscach, które zamieszkują ludzie wiary. Niezależnie od kontynentu, kraju czy religii próbuje poznać życie duchowe grup i narodów.
rozwiń zwiń