Wenecja Północy i sycylijska Etna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wenecja Północy i sycylijska Etna
Przez 308 lat Petersburg był zalany przez Newę 308Foto: quinntheislander/pixabay.com

- Petersburg był budowany z zamiarem, by było to miasto postawione na gruzach wszystkiego, co rosyjskie - opowiada Joanna Czeczott, autorka książki "Petersburg. Miasto snu".

Posłuchaj

Wenecja Północy i sycylijska Etna (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Petersburg to Wenecja Północy, dzieło szaleństwa i geniuszu Piotra I, miasto na wodzie i przez wodę wielokrotnie niszczone. Jak tłumaczy nasz gość, kosmopolityzm to element tożsamości petersburżan. Mawiają, że chcieliby uciekać z Rosji całym miastem.

W "Świecie z lotu Drozda" przenosimy się również w rejony, gdzie jest naprawdę gorąco - na sycylijską Etnę. O trwającym już dwanaście lat przedsięwzięciu "100 wulkanów" opowiada podróżnik Grzegorz Gawlik. Czy każdy może pospacerować po zboczach wulkanu?

- Lawa płynie tam niemal non stop. W fazie eksplozywnej lepiej być daleko i mieć na sobie odpowiedni ubiór oraz kask. Wystarczy chwila nieuwagi i nagle może uderzyć w nas kawałek lawy rozgrzany do temperatury kilkuset stopni Celsjusza - mówi gość audycji i "kolekcjoner" wulkanów.


Biwak pod kraterami Etny Biwak pod kraterami Etny (fot. Grzegorz Gawlik)

Czym jest petersburska "egzystencja w nie"? Ile wulkanów zwiedził Grzegorz Gawlik? O tym i nie tylko w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzili:
Paweł Drozd
Goście:
Joanna Czeczott (autorka książki "Petersburg. Miasto snu"), Grzegorz Gawlik ("kolekcjoner" wulkanów, podróżnik, alpinista)
Data emisji:
22.08.2017
Godzina emisji:
15.08

czaj/ab

Polecane