Niedzielne podróże z Pawłem Drozdem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 14:52
W "Świecie z lotu Drozda", jak zwykle, dużo podróżowaliśmy. Tym razem udaliśmy się do Tajlandii, Antarktyki i Indii.
Audio
  • Niedzielne podróże z Pawłem Drozdem (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Paweł Drozd na tle gór lodowych
Paweł Drozd na tle gór lodowychFoto: Trzy Sztuki w Antarktyce

Przez stulecia w tajskim buddyzmie funkcjonowały lalki. Ich postacie zajmowały odpowiednie miejsce w domach, a związane z nimi wierzenia były powszechnie znane. Od kilku lat lalki przechodzą transformację. Teraz można spotkać je na tajskich ulicach w formie wykonanych z plastiku dzieci, które do złudzenia przypominają żywe pierwowzory, a noszone są przez swoich… "rodziców". Fenomen "boskich dzieci" zainteresował Annę Gondek-Grodkiewicz, która poświęciła mu fotoreportaż nagrodzony tegorocznym Grand Press Photo.

– Ten fenomen nie jest zwykłą modą. Jest połączony z religią i filozofią buddyjską, stąd nazwa "boskie dzieci" – tłumaczy fotografka. – Te "dzieci" często przypominają "rodziców", dorosli wybierają je według swojego podobieństwa. Jeśli właścicielka zmieni kolor włosów, taki sam sprezentuje swojej lalce.

Skąd wziął się ten trend? Jak długo jest widoczny na tajskich ulicach w obecnej formie? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania oraz obejrzenia zdjęć w galerii dołączonej do artykułu.

W audycji ponadto:

  • Michał Krzysztofowicz opowiada o Halley 6, jednej z najnowocześniejszych stacji położonych w Antarktyce.
  • Zawiłości relacji między religiami w Indiach tłumaczy Krzysztof Renik z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Anna Gondek-Grodkiewicz (fotografka), Michał Krzysztofowicz (polarnik), Krzysztof Renik (były korespondent Polskiego Radia w Indiach)
Data emisji: 10.09.2017
Godzina emisji: 8.07

ab

Czytaj także

Dokument na granicy prawdy i kłamstwa. Dylematy fotografii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 02:08
- Chcemy, by nasze zdjęcia były wielowymiarowe, a więc by efekt zachwytu nimi był możliwie jak największy i by ludzie chcieli do nich wracać - mówi fotograf i podróżnik Piotr Trybalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w mobilnej stacji antarktycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 16:10
W północnej części Antarktydy znajduje się brytyjska stacja antarktyczna Halley VI. Sześć, ponieważ to szósta postać tej samej stacji, która weszła do historii m.in. przed odkrycie dziury ozonowej w połowie lat 80.
rozwiń zwiń