Piotr Pustelnik: himalaista jest jak koliber

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 09:00
– Mówi się, że idealny himalaista jest kolibrem. Ma fantastyczną zdolność przetwarzania energii, a jednocześnie jest bardzo lekki, w związku z czym potrafi długo utrzymać się na dużej wysokości i działać w sposób świadomy, zgodny ze swoją naturą – opowiadał w Trójce himalaista Piotr Pustelnik.
Audio
  • Piotr Pustelnik: himalaista jest jak koliber (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Himalaje (zdj. ilustracyjne)
Himalaje (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/Ulli

Gość audycji Pawła Drozda to inżynier, wykładowca i naukowiec. Jako himalaista zapisał się w historii zdobyciem Korony Himalajów i Karakorum. W przyszłym roku planuje wyruszyć na biegun południowy i zrealizować dziecięce marzenie o tym, by być jak Roald Amundsen.

– Wyprawa na biegun to wycieczka w siebie. Nie mając zewnętrznych bodźców w postaci krajobrazów, a tak jest we wspinaczce, szuka się spokoju w sobie  stwierdził podróżnik.

Gość Pawła Drozda mówił też o książce "Ja, pustelnik" (to autobiografia himalaisty spisana przez Piotra Trybalskiego), wyjaśniał, czego potrzeba, by uprawiać wspinaczkę, i opowiadał, jak zmienił się Polski Związek Alpinizmu.


Okładka książki (mat. promocyjne) Okładka książki "Ja, pustelnik" (mat. promocyjne)

Ponadto:

W Warszawie rozpoczyna się Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Obok licznych koncertów i spotkań zaplanowane są również dyskusje, w tym rozmowa poświęcona kawie. Na ile rosnące spożycie kawy przekłada się na zyski producentów, osób pracujących przy zbiorze, produkcji i wypalaniu ziaren?

Nie zabrakło tematu Niemiec. Wszak to czas wyborów. W audycji pytaliśmy, kim jest statystyczny Niemiec i jak patrzy na swoje życie? Czy on w ogóle istnieje? Być może jego matka jest Niemką, ojciec Tunezyjczykiem, on sam urodził się w byłym NRD, a teraz mieszka w Monachium? I na pewno jeździ do Bawarii na Oktoberfest!

O tym wszystkim w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Piotr Pustenik (himalaista), dr Robert Łuczak (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW), Agata Kasprolewicz (korespondentka Polskiego Radia)
Data emisji: 17.09.2017
Godzina emisji: 8.09

czaj/mc/iwo

Czytaj także

Fotografie, które nie zmieniły świata. Czy rzeczywiście?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 17:00
Fotoreporter – czy to zawód, który niewiele zmienia w świecie? Jaką rolę pełni fotografia reportażowa? "Fotografie, które nie zmieniły świata" to album doświadczonego fotoreportera wojennego Krzysztofa Millera. Publikacja prawdopodobnie pozwoli odpowiedzieć na te pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedzielne podróże z Pawłem Drozdem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 14:52
W "Świecie z lotu Drozda", jak zwykle, dużo podróżowaliśmy. Tym razem udaliśmy się do Tajlandii, Antarktyki i Indii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Sontag i jej kolejna długa podróż

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 15:05
– Szukam coraz to nowych bodźców, coraz trudniej mnie zaskoczyć – mówi Maja Sontag, która po piętnastu miesiącach wróciła do kraju. W Trójce opowiadała o tym, jak motocykl zmienił jej sposób podróżowania.
rozwiń zwiń