Siedem miesięcy na Grenlandii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 11:00
Norbert Pokorski, polarnik, wrócił z kolejnej, tym razem siedmiomiesięcznej wyprawy do północnej Grenlandii. Opowiadał o spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, o grenlandzkim tsunami oraz o temperaturach, które zdają się spadać, mimo globalnego ocieplenia.
Audio
  • Siedem miesięcy na Grenlandii (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Grenlandia
GrenlandiaFoto: Norbert Pokorski

– Innuici zawsze przestrzegali mnie przed spotkaniem z niedźwiedziami. Co prawda bardziej niebezpieczne są morsy, które częściej zabijają ludzi, ale niedźwiedź jest znacznie bardzie inteligentny i może zaatakować tak, że się człowiek nie zorientuje – opowiada Norbert Pokorski. Więcej o niebezpiecznej faunie, życiu na Grenlandii, oraz niedawnym tsunami, które uderzyło w tę część świata, można usłyszeć w dołączonym nagraniu.

W audycji przenieśliśmy się również do kirgiskiej jurty oraz do Katalonii.

Kirgizów uwiecznił w swojej książce Ryszard Kapuściński i śladem tych nomadów ruszyła Renata Koper. Poznała uroki życia, które koncentruje się wokół jurty oraz smak baraniego oka, którym częstowani są wyłącznie wybrańcy.

Napięcie północno-wschodniej Hiszpanii wciąż się pogłębia – duża część Katalończyków chce stworzyć własne państwo. Media informują o protestach i akcjach rządu, ale wydaje się, że o samej Katalonii wiemy wciąż bardzo niewiele. Co tworzy kulturę tego regionu? Czym Katalończycy różnią się od Hiszpanów i na ile te różnice mają znaczenie? O tym rozmawialiśmy z Ewą Wysocką, która jest w Barcelonie.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Norbert Pokorski (polarnik), Renata Koper (podróżniczka), Ewa Wysocka (dziennikarka Polskiego Radia)
Data emisji: 17.09.2017
Godzina emisji: 8.09

ml/ab

Czytaj także

Pozdrowienia z Islandii pełnej... duchów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 11:50
- Jeden z Islandczyków powiedział nam, że na Islandii wszędzie są duchy i że wszystkie opuszczone miejsca są nawiedzone - mówią Berenika Lenart i Piotr Mikołajczak, autorzy bloga IceStory.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże do krain nieistniejących. Błędy i oszustwa na starych mapach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 12:30
– Kiedy dawni zdobywcy i odkrywcy ruszali w podróż, informacje o świecie były bardzo skąpe. Musieli polegać na tym, co było akurat dostępne. Mapy bywały nie tylko mało wiarygodne, ale do tego kopiowano jedną od drugiej. W ten sposób raz popełnione błędy funkcjonowały przez stulecia – przyznaje Edward Brooke-Hitching, autor "Atlasu lądów niebyłych".
rozwiń zwiń