X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antarktyka. Miejsce, w którym język zawodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:00
– Antarktykę najlepiej opisywać przy użyciu abstrakcji. Krajobraz w wielu punktach wygląda jak pustynia – opowiada Jean McNeil, była pisarka-rezydentka jednej z brytyjskich stacji polarnych.
Audio
  • Antarktyka. Miejsce, w którym język zawodzi (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Antarktyka
AntarktykaFoto: Anton Rodionov/shutterstock

– To pierwszy problem. Drugi jest taki, że nie ma tam właściwie historii ludzkości. Wypracowane przez nas metafory, odniesienia do religii, filozofii czy innych rzeczy, raczej nie mają tam zastosowania - dodaje gość "Świata z lotu Drozda". 

Jean McNeil zaciekawił język funkcjonujący na Antarktyce, składający się ze słów wymyślonych i zaczerpniętych od marynarzy. – Zdania wypowiadane tam nie miałyby sensu w żadnym innym miejscu na Ziemi – przekonuje. 

Jean McNeil Wiesz, że dotarłeś do cywilizacji, jeśli możesz kupić dobre cappuccino

Podróżując na Antarktykę pisarka zatrzymała się na Falklandach. – Nie ma tam ani jednego bankomatu, kręgielni, kina. Ludzie oglądają filmy na DVD wysyłane z Wielkiej Brytanii. Jest też możliwość oglądania argentyńskiej telewizji. Nie ma wielu restauracji czy księgarni, ale są kawiarnie, co dla mnie jest wyznacznikiem ucywilizowania danego miejsca – mówi pisarka. 


Adam Nowak Antarktyka próba koncert 1200.jpg
Trzy Sztuki w Antarktyce

Zapraszamy do wysłuchania audycji w której mówiliśmy także o: 

Zachodnim Brzegu Jordanu – Palestyńczycy mówią chętnie, ale nie o wszystkim. I trudno się umówić z nimi na rozmowę, o czym przekonała się reporterka Grażyna Latos (panuje tu osobna strefa czasowa, niezależna od zegara). Udało jej się jednak dowiedzieć, gdzie jest najlepszy klub nocny i teatr, którego istnienie zaskoczyło nawet samych Palestyńczyków. 

Finlandii – okazuje się, że Finowie i Samowie to także niemałe wyzwanie dla reportera. Opowiadał o tym, prosto z placu boju, Paweł Drozd.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Wioletta Myszkowska
Goście: Jean McNeil (autorka m.in. "Dzienników lodu"), Grażyna Latos (reporterka), Paweł Drozd (przebywający w Finlandii)
Data emisji: 3.12.2017 
Godzina emisji: 8.08

gs/mk

Czytaj także

"Hajstry. Krajobraz bocznych dróg", czyli Polska inaczej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 09:00
– Powód, dla którego podróżuję, to widoki, krajobrazy. W pewnym momencie stwierdziłem, że nie muszę jechać daleko, żeby zobaczyć dziki krajobraz, jeśli nie do końca znam swój kraj – mówi w Trójce Adam Robiński, autor książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inuvik. Jak się żyje na dalekiej północy?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 10:30
Inuvik to jedno z najbardziej na północ położonych miasteczek Kanady. Leży nad rzeką Mackenzie, stąd do Oceanu Arktycznego jest nieco ponad 100 km. O życiu w Inuviku, w którym mieszka 3500 osób, opowie Weronika Murray.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nahuatl. Jak walczyć o język Azteków?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 16:45
– Zmiany idą w zastraszającym tempie, kończy się międzypokoleniowy przekaz języka nahuatl – mówi Elwira Sobkowiak i podkreśla, że język Azteków jest wypierany przez urzędowy hiszpański.
rozwiń zwiń