Czarny Ląd bez tajemnic. Piękno Zanzibaru i mądrość kangi

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 11:00
– Kanga to strój-symbol w całej Afryce Wschodniej, szczególnie na wybrzeżu Suahili, zwłaszcza w Zanzibarze. To rodzaj stroju – kolorowej chusty czy spódnicy – który potrafi mówić. Na każdej kandze o określonym wzorze jest wydrukowana sentencja w języku suahili – opowiada Beata Lewandowska-Kaftan.
Audio
  • Czarny Ląd bez tajemnic. Piękno Zanzibaru i mądrość kangi (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dimitry Sukhov/Shutterstoc

Wydawnictwo Edipress/materiały prasowe Wydawnictwo Edipress/materiały prasowe

Na kangi trafiają cytaty z poezji, przysłowia takiej jak "Dobroć nigdy się nie psuje" czy też "Miłość jest światłem życia". Zdarzają się kangi z przesłaniem feministycznym czy też... politycznym. – Partie polityczne w czasie kampanii wyborczych masowo rozdawały kangi ze swoimi znakami i wizerunkami kandydatów. Zdarza się często, że tył spódnicy Afrykanki pracującej w polu, wypięty ku słońcu, zdobi wizerunek polityka, czasem aktualnego prezydenta – dodaje gość Pawła Drozda. Kanga bardzo często jest także ofiarowywana jako prezent, pełni funkcję zbliżoną do naszej kartki z życzeniami. Pełni także rolę całunu okrywając trumnę zmarłego podczas ostatniej drogi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Beatą Lewandowską-Kaftan, która opowiadała również o połowach ośmiornic i uprawie pól algowych na dnie oceanu. W audycji też rozmowa z Jędrzejem Cyganikiem, podróżującym cieślą i filologiem polskim. Jego doświadczeniem są trudności oceny, w którym momencie jesteśmy jeszcze gośćmi, a kiedy stajemy się częścią lokalnej społeczności. W programie opowiada o swoim bywaniu w Kanadzie i Rosji.

***

Sint Maarten 1200.jpg
Sint Maarten. Jak się żyje na karaibskiej wyspie?

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Beata Lewandowska-Kaftan (autorka książki "Zanzibar. Wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili"), Jędrzej Cyganik (podróżujący cieśla i filolog polski)
Data emisji: 10.12.2017 
Godzina emisji: 8.09

gs/jp

 

 


Czytaj także

Inuvik. Jak się żyje na dalekiej północy?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 10:30
Inuvik to jedno z najbardziej na północ położonych miasteczek Kanady. Leży nad rzeką Mackenzie, stąd do Oceanu Arktycznego jest nieco ponad 100 km. O życiu w Inuviku, w którym mieszka 3500 osób, opowie Weronika Murray.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nahuatl. Jak walczyć o język Azteków?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 16:45
– Zmiany idą w zastraszającym tempie, kończy się międzypokoleniowy przekaz języka nahuatl – mówi Elwira Sobkowiak i podkreśla, że język Azteków jest wypierany przez urzędowy hiszpański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antarktyka. Miejsce, w którym język zawodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:00
– Antarktykę najlepiej opisywać przy użyciu abstrakcji. Krajobraz w wielu punktach wygląda jak pustynia – opowiada Jean McNeil, była pisarka-rezydentka jednej z brytyjskich stacji polarnych.
rozwiń zwiń