Kto zamieszkuje lapońskie bezdroża?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 11:00
– W Finlandii wszystko wymaga dużo czasu, wszystko idzie swoim rytmem, powoli. Na odpowiedź na maila czeka się czasami dwa tygodnie. Ale może to dobrze? Może nie trzeba się tak śpieszyć? – mówi Polak, który przeprowadził się na daleką Północ.
Audio
  • Kto zamieszkuje lapońskie bezdroża? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Podróżując po Laponii łatwo spotkać renifery, których żyje tu więcej niż ludzi
Podróżując po Laponii łatwo spotkać renifery, których żyje tu więcej niż ludziFoto: JKlingebiel/Shutterstock

mid-epa06369496 1200.jpg
100-lecie niepodległości Finlandii. "Ten kraj inspiruje świat"

W kolejnym odcinku Trójkowej audycji dla ludzi ciekawych świata i wielbicieli podróży Paweł Drozd zabiera naszych słuchaczy do fińskiej Laponii – miejsca, gdzie czas płynie inaczej, a ludzie potrafią wspólnie milczeć.

Mieszkańcy Laponii to nie tylko Finowie, ale także przedstawiciele rdzennej ludności tych terenów, Samowie, oraz imigranci, m.in. z Polski. Dziennikarz Trójki rozmawia z przedstawicielami wszystkich tych grup. Pyta ich o piękno i trudy życia w otoczeniu surowej natury, która, choć nie rozpieszcza, potrafi zauroczyć.

Na czym polega praca hodowcy reniferów i dlaczego pytanie o liczebność stada uznawane jest za niegrzeczne? Dlaczego Samowie czują się dyskryminowani i muszą walczyć o prawo do praktykowania tradycyjnych zwyczajów? Jak państwo fińskie opiekuje się imigrantami z Polski, którzy postanowili zmienić swoje życie i zamieszkać na dalekiej Północy?

Zapraszamy do wysłuchania audycji i wspólnego zgłębiania tajemnic lapońskich bezdroży!

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Data emisji: 17.12.2017 
Godzina emisji: 8.09

iwo/mk

 

 


Czytaj także

Inuvik. Jak się żyje na dalekiej północy?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 10:30
Inuvik to jedno z najbardziej na północ położonych miasteczek Kanady. Leży nad rzeką Mackenzie, stąd do Oceanu Arktycznego jest nieco ponad 100 km. O życiu w Inuviku, w którym mieszka 3500 osób, opowie Weronika Murray.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nahuatl. Jak walczyć o język Azteków?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 16:45
– Zmiany idą w zastraszającym tempie, kończy się międzypokoleniowy przekaz języka nahuatl – mówi Elwira Sobkowiak i podkreśla, że język Azteków jest wypierany przez urzędowy hiszpański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antarktyka. Miejsce, w którym język zawodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:00
– Antarktykę najlepiej opisywać przy użyciu abstrakcji. Krajobraz w wielu punktach wygląda jak pustynia – opowiada Jean McNeil, była pisarka-rezydentka jednej z brytyjskich stacji polarnych.
rozwiń zwiń