X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto zamieszkuje lapońskie bezdroża?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 11:00
– W Finlandii wszystko wymaga dużo czasu, wszystko idzie swoim rytmem, powoli. Na odpowiedź na maila czeka się czasami dwa tygodnie. Ale może to dobrze? Może nie trzeba się tak śpieszyć? – mówi Polak, który przeprowadził się na daleką Północ.
Audio
  • Kto zamieszkuje lapońskie bezdroża? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Podróżując po Laponii łatwo spotkać renifery, których żyje tu więcej niż ludzi
Podróżując po Laponii łatwo spotkać renifery, których żyje tu więcej niż ludziFoto: JKlingebiel/Shutterstock

mid-epa06369496 1200.jpg
100-lecie niepodległości Finlandii. "Ten kraj inspiruje świat"

W kolejnym odcinku Trójkowej audycji dla ludzi ciekawych świata i wielbicieli podróży Paweł Drozd zabiera naszych słuchaczy do fińskiej Laponii – miejsca, gdzie czas płynie inaczej, a ludzie potrafią wspólnie milczeć.

Mieszkańcy Laponii to nie tylko Finowie, ale także przedstawiciele rdzennej ludności tych terenów, Samowie, oraz imigranci, m.in. z Polski. Dziennikarz Trójki rozmawia z przedstawicielami wszystkich tych grup. Pyta ich o piękno i trudy życia w otoczeniu surowej natury, która, choć nie rozpieszcza, potrafi zauroczyć.

Na czym polega praca hodowcy reniferów i dlaczego pytanie o liczebność stada uznawane jest za niegrzeczne? Dlaczego Samowie czują się dyskryminowani i muszą walczyć o prawo do praktykowania tradycyjnych zwyczajów? Jak państwo fińskie opiekuje się imigrantami z Polski, którzy postanowili zmienić swoje życie i zamieszkać na dalekiej Północy?

Zapraszamy do wysłuchania audycji i wspólnego zgłębiania tajemnic lapońskich bezdroży!

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Data emisji: 17.12.2017 
Godzina emisji: 8.09

iwo/mk

 

 


Czytaj także

Inuvik. Jak się żyje na dalekiej północy?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 10:30
Inuvik to jedno z najbardziej na północ położonych miasteczek Kanady. Leży nad rzeką Mackenzie, stąd do Oceanu Arktycznego jest nieco ponad 100 km. O życiu w Inuviku, w którym mieszka 3500 osób, opowie Weronika Murray.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nahuatl. Jak walczyć o język Azteków?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 16:45
– Zmiany idą w zastraszającym tempie, kończy się międzypokoleniowy przekaz języka nahuatl – mówi Elwira Sobkowiak i podkreśla, że język Azteków jest wypierany przez urzędowy hiszpański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antarktyka. Miejsce, w którym język zawodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:00
– Antarktykę najlepiej opisywać przy użyciu abstrakcji. Krajobraz w wielu punktach wygląda jak pustynia – opowiada Jean McNeil, była pisarka-rezydentka jednej z brytyjskich stacji polarnych.
rozwiń zwiń