X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Palo i santería. Najsilniejsze religie na Kubie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 12:50
W mieście Trinidad w środkowej części Kuby mieszkają nie tylko ludzie, ale i kury, z których większość ma dwie nogi. To nie dziwi. Jednak jedna z nich, jak wierzą niektórzy Kubańczycy, miała nóg trzy i była współodpowiedzialna za narodziny Świata.
Audio
  • Synkretyzm religijny na Kubie (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Danilo Marocchi/Shutterstock.com

W swojej książce "Wszystkie zajęcia Yoirysa Manuela" Adam Kwaśny przybliża mitologię i system wierzeń, którymi kierują się na Kubie wyznawcy kultów santería oraz palo – religii sięgających korzeniami Afryki.

– To najsilniejsze religie na Kubie. W pewnym momencie spotkało się tam bardzo wiele ludów, bardzo wielu bogów. Wszyscy pojawili na wyspie wbrew własnej woli i musieli się dogadać. I się dogadali. To piękny przykład, pokazujący jak różne religie przeniknęły się nawzajem i jak dziś współegzystują – mówi w Trójce Adam Kwaśny.

Czym różnią się wspomniane religie? Dlaczego wyznawcy palo nie pozwalają sobie zapalić cygara? W jaki sposób kubańskie kokosy odpowiadają na pytania i łapią dusze? Jakie jest prawdziwie imię rozmówcy Pawła Drozda? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji: 

  • Pół roku po zakończeniu swojej wyprawy Grzegorz Dzik próbuje odnaleźć się w warszawskiej rzeczywistości. Wcześniej kilka lat mieszkał w Norwegii, a ostatnie 14 miesięcy spędził w trakcie solowego trawersu Skandynawii, od południowej Norwegii po Helsinki. Całość trasy liczyła blisko 5000 km.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Data emisji: 11.02.2018
Godzina emisji: 8.08

Czytaj także

Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 15:00
System jaskiń Sac Actun, na półwyspie Jukatan w Meksyku, liczy 347 km i jest od niedawna najdłuższą tego typu głębią na Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda "Kaplica Sykstyńska Amazonii"?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 10:20
Czteroosobowa ekipa pojechała do Kolumbii, by dotrzeć do prehistorycznych malowideł ściennych, które zyskały miano "Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii". 
rozwiń zwiń