Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 15:00
System jaskiń Sac Actun, na półwyspie Jukatan w Meksyku, liczy 347 km i jest od niedawna najdłuższą tego typu głębią na Ziemi.
Audio
  • Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/free-photos

Wstępem do tego było odnalezienie połączenia między dwoma systemami jaskiń – Sac Actun i Dos Ojos. Odkrycie to sprawiło, że oba te systemy połączono w jeden. – Próby połączenia ich, były czymś co śniło się wielu eksploratorom. Szef zespołu, który tego dokonał, starał się to zrobić od 14 lat – mówił wprost z półwyspu Jukatan doświadczony nurek jaskiniowy Przemysław Trześniowski.


nogi stopy buty szlak droga F 1200.jpg
Bez śladu – podróż przez Azję i w głąb siebie

Poprzedni system jaskiń, który dzierżył miano najdłuższego na świecie, liczy 270 km, toteż różnica jest znacząca. W zespole, który odkrył połączenie, znajdują się również archeolodzy. W badanych jaskiniach odnajdywane są pozostałości po cywilizacji Majów, a także znacznie starszych ludach.

Czemu w zalanych jaskiniach znajdują się pozostałości po nieistniejących już cywilizacjach? Czy istnieje szansa pobicia rekordu Sac Actun w najbliższym czasie? Zapraszamy do słuchania dołączonego audycji.

W audycji ponadto:

  • W Brasilii zamknięto największe w Ameryce Południowej wysypisko śmieci. Dla tysięcy mieszkańców faweli to zmiana na gorsze, skoro wysypisko było ich źródłem dochodu – opowiadał o nim Bartłomiej Rabij.
  • Gambia – jedno z najmniejszych i najspokojniejszych państwa Afryki – opisała je blogerka Juszka.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Przemysław Trześniowski (nurek głębinowy), Bartłomiej Rabij (znawca i miłośnik Brazylii), Juszka (blogerka)
Data emisji: 28.01.2018
Godzina emisji: 8.07

ml/gs

Czytaj także

Afrykański taniec z głębi serca i na indyjskim weselu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 00:05
- Każdy z nas potrafi tańczyć, a dzięki temu możemy poprawić nastrój i wpłynąć na zwiększenie poczucia własnej wartości - mówi Joanna Mikołajczuk, znawczyni tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochodem przez Indonezję. Artystyczna wyprawa Grzegorza i Alicji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 14:40
W Indonezji spędzili kilka lat. Podczas ostatnich kilkunastu miesięcy podróżowali po całym kraju samochodem. Dlaczego spędzili tyle czasu, śpiąc w swoim aucie? 
rozwiń zwiń