Jak wygląda "Kaplica Sykstyńska Amazonii"?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 10:20
Czteroosobowa ekipa pojechała do Kolumbii, by dotrzeć do prehistorycznych malowideł ściennych, które zyskały miano "Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii". 
Audio
  • Maciej Tarasin o malowidłach naściennych w Parku Chiribiquete w Kolumbii (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Malowidła naskalne w Kolumbii
Malowidła naskalne w KolumbiiFoto: Maciej Tarasin

O szczegółach w Trójce opowiedział jeden z uczestników wyprawy. – Malowidła indiańskie można znaleźć na ścianach skalnych, które mają kolor biały. Odkrywano je stopniowo. Pierwszym, który poinformował świat o ich istnieniu, był Richard Evan Schultes – profesor, który w Amazonii kolumbijskiej zajmował się poszukiwaniem leków, pozyskiwaniem wiedzy medycznej od Indian – opowiada Maciej Tarasin.

Jak i kiedy powstały malowidła? Co przedstawiają i symbolizują? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji: 

  • Fani prozy Wojciecha Jagielskiego doczekali się nowej książki. "Na wschód od zachodu" odbiega od tego, do czego przyzwyczaił nas reporter znany głównie z pracy w rejonach objętych konfliktami. Tym razem przygląda się śladom, które zostawili w Azji hipisi oraz śladom, które Azja zostawiła w hipisach.
  • Tydzień po akcji ratunkowej na Nanga Parbat wróciliśmy pamięcią do innego zdarzenia, które zdarzyło się rok temu na Evereście na wysokości 8650 metrów. Opowiedział o nim Jangbu Szerpa, nepalski przewodnik oraz jeden z ratowników w czasie zeszłorocznej akcji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Data emisji: 4.02.2018
Godzina emisji: 8.07

mk

Czytaj także

Afrykański taniec z głębi serca i na indyjskim weselu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 00:05
- Każdy z nas potrafi tańczyć, a dzięki temu możemy poprawić nastrój i wpłynąć na zwiększenie poczucia własnej wartości - mówi Joanna Mikołajczuk, znawczyni tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochodem przez Indonezję. Artystyczna wyprawa Grzegorza i Alicji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 14:40
W Indonezji spędzili kilka lat. Podczas ostatnich kilkunastu miesięcy podróżowali po całym kraju samochodem. Dlaczego spędzili tyle czasu, śpiąc w swoim aucie? 
rozwiń zwiń