Co wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 10:00
Kiedy zimą roku 1959 grupa dziewięciu turystów z północnego Uralu nie wróciła do domów, nikt nie spodziewał się, że ta tragiczna historia będzie przez lata zagadką, która do dzisiaj nie ma rozwiązania.
Audio
  • Co wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa prawie sześćdziesiąt lat temu? (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Uszkodzony namiot znaleziony przez ekipę ratowniczą na Przełęczy Diatłowa
Uszkodzony namiot znaleziony przez ekipę ratowniczą na Przełęczy DiatłowaFoto: Soviet investigators ("Mysterious Deaths of 9 Skiers Still Unresolved") [Public domain], via Wikimedia Commons

Ciała zaginionych studentów odnaleziono w dość nietypowych okolicznościach. Śledztwo, które podjęto na terenie Związku Radzieckiego nie zostało przeprowadzone w należyty sposób i nie wykazało niczego niepokojącego. 

Na Przełęcz Diatłowa wybiera się teraz polska ekspedycja badawcza. Piotr Leszczyński i Mariusz Grot opowiadali o tej tajemniczej historii i o swojej wyprawie, podczas której mają nadzieję dowiedzieć się więcej na temat tragicznej historii sprzed niemal sześćdziesięciu lat.


nogi stopy buty szlak droga F 1200.jpg
Bez śladu – podróż przez Azję i w głąb siebie

– Śledztwo zakończyło się bardzo szybko. Konkluzja tej sprawy była taka, że przyczyną śmierci tych osób były "działania nieznanej siły". Dokładnie chodziło o to, że studenci nie przezwyciężyli siły natury. Rodziny zmarłych żądały wyjaśnień, co tam się mogło wydarzyć. Do dziś nikt nie wie, co tak naprawdę się tam stało – tłumaczy Mariusz Grot. Każdego roku pojawiają się nowe hipotezy na temat zaginięcia dziewięciu turystów. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponad to:

  • O miejscu w Słowacji, gdzie mieszka największa w Europie mniejszość romska. Niechlubnym symbolem słowackich Romów jest osiedle Lunik 9 w Koszycach  - efekt nieudanego eksperymentu i jednocześnie dom dla kilku tysięcy ludzi. Na miejscu częstym bywalcem jest fotograf Damian Lemański, który w audycji opowiadał również o swoim filmie "Restauracja".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Piotr Leszczyński, Mariusz Grot (członkowie polskiej ekspedycji badawczej na Przełęcz Diatłowa)Damian Lemański (fotograf)
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 8.07

kw/gs


Czytaj także

Palo i santería. Najsilniejsze religie na Kubie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 12:50
W mieście Trinidad w środkowej części Kuby mieszkają nie tylko ludzie, ale i kury, z których większość ma dwie nogi. To nie dziwi. Jednak jedna z nich, jak wierzą niektórzy Kubańczycy, miała nóg trzy i była współodpowiedzialna za narodziny Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 15:00
System jaskiń Sac Actun, na półwyspie Jukatan w Meksyku, liczy 347 km i jest od niedawna najdłuższą tego typu głębią na Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda "Kaplica Sykstyńska Amazonii"?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 10:20
Czteroosobowa ekipa pojechała do Kolumbii, by dotrzeć do prehistorycznych malowideł ściennych, które zyskały miano "Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii". 
rozwiń zwiń