Jak się żyje w "najlepszym kraju na świecie"?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 10:00
W książce "Najlepszy kraj na świecie" Nina Witoszek celnie i bardzo wnikliwie przygląda się specyfice norweskiego sposobu widzenia siebie i świata.
Audio
  • Czy łatwo zakochać się w Norwegii? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Wioska rybacka Reine w Norwegii
Wioska rybacka Reine w NorwegiiFoto: LaMiaFotografia

Okładka książki "Najlepszy kraj na świecie" Niny Witoszek, Wydawnictwo Czarne Okładka książki "Najlepszy kraj na świecie" Niny Witoszek, Wydawnictwo Czarne

Norwegia, znajdująca się w statystykach ONZ w ścisłej czołówce państw, w których żyje się szczęśliwie i dostatnio, jest dziś obiektem zazdrości, jak i krytyki. Norwegom zarzuca się stworzenie "reżimu dobroci". Autorka książki "Najlepszy kraj na świecie" – która ukazała się pod patronatem Trójki – zdradziła, jak zareagowano na jej publikację w Norwegii.

– Było trochę burzy. Organizowano nawet seminaria, w których rozmawiano na temat książki. Norwedzy byli urażeni, że odmawiam im tradycji romantycznej. Oni zawsze uważali się za romantyków, a mają raczej przedłużone oświecenie – tłumaczyła Nina Witoszek

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • Wschodnia cześć Demokratycznej Republiki Konga należy do najmniej bezpiecznych zakątków Afryki. Wszystko przez bogactwa naturalne, które drzemią w kongijskiej ziemi. Metale szlachetne przyciągają zainteresowanie dużych firm wydobywczych, jak i lokalnych watażków i skorumpowanych polityków. Nie tylko o kongijskim złocie rozmawiamy z reporterem, Bartkiem Sabelą.
  • Już za niecałe dwa tygodnie w Gdyni rozpoczną się Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Czego można spodziewać się podczas tegorocznych, popularnych Kolosów?

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Nina Witoszek (podróżniczka, autorka książki "Najlepszy kraj na świecie"), Bartek Sabela (reporter)
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 8.07

kw/gs

Czytaj także

Palo i santería. Najsilniejsze religie na Kubie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 12:50
W mieście Trinidad w środkowej części Kuby mieszkają nie tylko ludzie, ale i kury, z których większość ma dwie nogi. To nie dziwi. Jednak jedna z nich, jak wierzą niektórzy Kubańczycy, miała nóg trzy i była współodpowiedzialna za narodziny Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 15:00
System jaskiń Sac Actun, na półwyspie Jukatan w Meksyku, liczy 347 km i jest od niedawna najdłuższą tego typu głębią na Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda "Kaplica Sykstyńska Amazonii"?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 10:20
Czteroosobowa ekipa pojechała do Kolumbii, by dotrzeć do prehistorycznych malowideł ściennych, które zyskały miano "Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii". 
rozwiń zwiń