Czy Arabię Saudyjską czeka rewolucja kulturowa?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 09:00
W czerwcu, po ponad trzech dekadach, Saudyjki znowu będą mogły siadać za kierownicami samochodów. 
Audio
  • Saudyjki wracają za kierownicę (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Omer Hindawi/Shutterstock.com

Długo wyczekiwana zmiana prawa jest częścią większych przeobrażeń, którym podlega Arabia Saudyjska, co wyjaśniała dr Magdalena El Ghamari z Fundacji El Karama. – Z perspektywy zachodniej Arabia Saudyjska już nie będzie taka sama, bo szereg zmian, które tam zachodzą, jest ogromny. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te procesy toczą się powoli. Chodzi przede wszystkim o to, żeby te kobiety mogły. Inna kwestią jest to, czy one z tego skorzystają. Są już kolejki po samochody dla kobiet, targi dla nich i elementy do pojazdów robione na zamówienie. Tworzy się nowy rynek i koncerny samochodowe zacierają ręce. Kobiety na pewno będą to mocno manifestować na początku. Co będzie się działo potem? Zobaczymy – mówi gość Pawła Drozda.

Jakie jeszcze, korzystne dla kobiet, zmiany zachodzą obecnie w Arabii Saudyjskiej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audcyji:

  • Liczba Chińczyków żyjących i pracujących w Afryce już dawno przekroczyła milion i szybko rośnie. Obywatele Państwa Środka pracują w chińskich przedsiębiorstwach budowlanych, w kopalniach i rafineriach. Jak Chińczycy wkraczają w kulturę państw afrykańskich? I jak Afrykanie postrzegani są w Chinach? O tym mówi dr Malwina Bakalarska, trenerka międzykulturowa.
  • W trakcie jazdy rowerem przez Japonię i Koreę Południową odwiedzał miejscowe kluby judo, by tam ćwiczyć swój ulubiony sport – tak wyglądała podróż Artura Gorzelaka, który opisał ją w książce "W judodze na rowerze".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: dr Magdalena El Ghamari (Fundacja El Karama), dr Malwina Bakalarska (trener komunikacji międzykulturowej, adiunkt w PAN), Artur Gorzelak (autor książki "W judodze na rowerze")
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 8.08

ml/mk


Czytaj także

Bez śladu – podróż przez Azję i w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 11:15
Wiosną polarnik Marek Kamiński znowu rusza w trasę. Tym razem zamierza przejechać samochodem elektrycznym z Polski do Japonii. O przygotowaniach do wyprawy i idei przedsięwzięcia opowiada w audycji "Świat z lotu Drozda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 15:00
System jaskiń Sac Actun, na półwyspie Jukatan w Meksyku, liczy 347 km i jest od niedawna najdłuższą tego typu głębią na Ziemi.
rozwiń zwiń