Czy Hawaje to raj na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 09:00
W 1893 roku Hawaje przestały być królestwem rządzonym przez królową Lili'uokalani. Wkrótce potem kraj został przejęty przez Stany Zjednoczone, a w latach 50. XX Hawaje stały się najmłodszym stanem USA. 
Audio
  • Jak naprawdę wyglądają Hawaje? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Hawaje
Hawaje Foto: Magda Bębenek

Dzisiaj na archipelagu odradza się narodowa świadomość Hawajczyków, z których część chciałaby niepodległości. O Hawajach w kontakcie z tradycją, o hawajskiej mitologii i bogach zamieszkujących wulkany w Trójce opowiedziała Magda Bębenek.

– Jeśli spojrzymy na to, w jaki sposób funkcjonowali ze środowiskiem jako naród, to była inna bajka. Żeby mogli przetrwać, a kultura mogła się rozwijać i kolejne pokolenia mogły tam żyć, Hawajczycy musieli wypracować sobie prawdziwe, zrównoważone praktyki i sposób spojrzenia na świat. Rzeczywiście znajdziemy to na Hawajach – mówi Magda Bębenek. Jacy są rdzenni mieszkańcy Hawajów? Jak wygląda ich kultura, język i spojrzenie na świat?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto rozmawialiśmy o pierwszych w historii zawodach pływackich w wodach Antarktyki (jedynie w strojach kąpielowych i czepkach). Naszym gościem był Leszek Naziemiec. Lubi pływać, szczególnie tam, gdzie jest zimno i nikomu o zdrowych zmysłach nie przyszłoby na myśl zanurzenie nawet stopy. W zeszłym roku, ubrany jednie w czepek i slipki, pływał w arktycznych wodach Svalbaldu. W tym roku wybiera się na pływanie do Antarktyki!

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Magda Bębenek (podróżniczka), Leszek Naziemiec (podróżnik)
Data emisji: 10.06.2018
Godzina emisji: 8.07

kw/mk

Czytaj także

Codzienne życie na Grenlandii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 09:00
Po kilkunastu latach mieszkania na Grenlandii i założeniu tam rodziny, Adam Jarniewski dzieli się swoimi doświadczeniami. O swojej książce "Nie mieszkam w igloo" opowiedział podczas audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roald Amundsen, czyli ostatni wiking

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 09:00
– Roald Amundsen to bohater i zarazem inspiracja dla wszystkich, którzy wybierają się rejony polarne. Pokazał, jak należy dobrze przygotować się do takiej wyprawy – mówi żeglarz Krzysztof Jasica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Hajzer, czyli ikona himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 09:00
Ukazała się niedawno pierwsza biografia Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Jej autor, Bartek Dobroch, był gościem Pawła Drozda.
rozwiń zwiń