X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Hawaje to raj na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 09:00
W 1893 roku Hawaje przestały być królestwem rządzonym przez królową Lili'uokalani. Wkrótce potem kraj został przejęty przez Stany Zjednoczone, a w latach 50. XX Hawaje stały się najmłodszym stanem USA. 
Audio
  • Jak naprawdę wyglądają Hawaje? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Hawaje
Hawaje Foto: Magda Bębenek

Dzisiaj na archipelagu odradza się narodowa świadomość Hawajczyków, z których część chciałaby niepodległości. O Hawajach w kontakcie z tradycją, o hawajskiej mitologii i bogach zamieszkujących wulkany w Trójce opowiedziała Magda Bębenek.

– Jeśli spojrzymy na to, w jaki sposób funkcjonowali ze środowiskiem jako naród, to była inna bajka. Żeby mogli przetrwać, a kultura mogła się rozwijać i kolejne pokolenia mogły tam żyć, Hawajczycy musieli wypracować sobie prawdziwe, zrównoważone praktyki i sposób spojrzenia na świat. Rzeczywiście znajdziemy to na Hawajach – mówi Magda Bębenek. Jacy są rdzenni mieszkańcy Hawajów? Jak wygląda ich kultura, język i spojrzenie na świat?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto rozmawialiśmy o pierwszych w historii zawodach pływackich w wodach Antarktyki (jedynie w strojach kąpielowych i czepkach). Naszym gościem był Leszek Naziemiec. Lubi pływać, szczególnie tam, gdzie jest zimno i nikomu o zdrowych zmysłach nie przyszłoby na myśl zanurzenie nawet stopy. W zeszłym roku, ubrany jednie w czepek i slipki, pływał w arktycznych wodach Svalbaldu. W tym roku wybiera się na pływanie do Antarktyki!

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Magda Bębenek (podróżniczka), Leszek Naziemiec (podróżnik)
Data emisji: 10.06.2018
Godzina emisji: 8.07

kw/mk

Czytaj także

Codzienne życie na Grenlandii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 09:00
Po kilkunastu latach mieszkania na Grenlandii i założeniu tam rodziny, Adam Jarniewski dzieli się swoimi doświadczeniami. O swojej książce "Nie mieszkam w igloo" opowiedział podczas audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roald Amundsen, czyli ostatni wiking

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 09:00
– Roald Amundsen to bohater i zarazem inspiracja dla wszystkich, którzy wybierają się rejony polarne. Pokazał, jak należy dobrze przygotować się do takiej wyprawy – mówi żeglarz Krzysztof Jasica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Hajzer, czyli ikona himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 09:00
Ukazała się niedawno pierwsza biografia Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Jej autor, Bartek Dobroch, był gościem Pawła Drozda.
rozwiń zwiń