X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaka jest współczesna Szwajcaria?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 10:00
Jeśli zapomnimy o takich kliszach jak zegarki, czekolada, scyzoryki czy banki, jaki obraz otrzymamy? Odpowiedzi na to pytanie starała się udzielić Agnieszka Kamińska, dziennikarka i blogerka mieszkająca pod Zurychem.
Audio
  • Dlaczego obcokrajowcy tak chętnie przeprowadzają się do Szwajcarii? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Widok miejscowość Zermatt, położoną u podnóża Matterhorn
Widok miejscowość Zermatt, położoną u podnóża Matterhorn Foto: ansharphoto/shutterstock.com

Szwajcaria to kraj, w którym postanowiło osiąść wielu muzyków, aktorów i celebrytów z innych branż. Co przyciąga takich ludzi do tego niewielkiego kraju?

– Zawsze mówię, że w Szwajcarii panuje daleko posunięta niespójność. Mamy trzy strefy kulturowe, brak centralizacji politycznej i administracyjnej, systemu podatkowego, nie ma nawet oficjalnej stolicy, by żadne miasto nie wyróżniało się w stosunku do innych. Mówi się, że stolicą jest Berno, bo jest tam siedziba parlamentu i banku centralnego, ale w imię zasady "wszyscy równi", de facto stolicy tam nie ma – opowiada Agnieszka Kamińska.

– Neutralność Szwajcarii sprawia, że jest to bardzo "letni" kraj. Podkreśla się jednak, że tworzą go wyznawane przez Szwajcarów wartości. Chodzi tu o poszanowanie własności prywatnej, neutralność polityczną, federacyjność, wolność obywatela, a w szczególności demokrację bezpośrednią – zwraca uwagę dziennikarka.

Jak wygląda Szwajcaria z perspektywy mieszkającego tam obcokrajowca? O tym w dołączonym nagraniu audycji, w której również rozmowa z Mariuszem Rutkowskim o planowaniu pierwszej samotnej podróży do Wietnamu. Na koniec książka "Błękit", czyli opowieść o Norwegii i świecie przyszłości. Z jej autorką rozmawiała Wioletta Myszkowska.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Goście: Agnieszka Kamińska (dziennikarka, blogerka), Mariusz Rutkowski (fotograf, podróżnik), Maja Lunde (autorka książki "Błękit")
Data emisji: 17.06.2018
Godzina emisji: 8.08

ml/mk

Czytaj także

Roald Amundsen, czyli ostatni wiking

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 09:00
– Roald Amundsen to bohater i zarazem inspiracja dla wszystkich, którzy wybierają się rejony polarne. Pokazał, jak należy dobrze przygotować się do takiej wyprawy – mówi żeglarz Krzysztof Jasica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Hajzer, czyli ikona himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 09:00
Ukazała się niedawno pierwsza biografia Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Jej autor, Bartek Dobroch, był gościem Pawła Drozda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Hawaje to raj na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 09:00
W 1893 roku Hawaje przestały być królestwem rządzonym przez królową Lili'uokalani. Wkrótce potem kraj został przejęty przez Stany Zjednoczone, a w latach 50. XX Hawaje stały się najmłodszym stanem USA. 
rozwiń zwiń