Indie. Kraj, który fascynuje, intryguje i poraża skrajnościami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 09:30
To tu premier, niczym dawni monarchowie, paraduje w marynarce, na której złotą nicią kazał wyszyć swoje inicjały. Na ulicach miliony nadal żyją w nędzy. To nad Gangesem mimo archaicznego systemu kastowego rozwijają się najnowsze na świecie technologie. 
Audio
  • Indie. Między nowoczesnością a przeszłością (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Jedno z kin w Kalkucie
Jedno z kin w KalkucieFoto: Radiokafka/shutterstock.com

Gwiazdy Bollywoodu mają wpływ na myślenie setek milionów ludzi. O nich pisze prof. Piotr Kłodkowski w książce "Imperium boga Hanumana".  – Hanuman jest bogiem bardzo mocarnym. To symbol, który opisuje współczesne Indie, poprzez swoją mocarność i elastyczność – mówi prof. Piotr Kłodkowski. 

Naszym drugim przystankiem w audycji był sąsiadujący z Indiami Pakistan. Od czasów starożytnych kultywowana jest tu tradycja zapasów kuśti, chociaż zawodników walczących na specjalnie przygotowanych arenach jest coraz mniej. Opowiadał o nich fotograf, Grzegorz Kobiela.

Na koniec zatrzymaliśmy się w Japonii, skąd po przejściu pieszego szlaku Tokai (ponad 1000 km) wróciła właśnie para Polaków znana jako Poznańskie Łaziki.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: prof. Piotr Kłodkowski (były ambasador Polski w Indiach), Grzegorz Kobiela (fotograf), Iza Wojno (podróżniczka), Michał Zieliński (podróżnik) 
Data emisji: 1.07.2018

kw/gs

Czytaj także

Czy Hawaje to raj na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 09:00
W 1893 roku Hawaje przestały być królestwem rządzonym przez królową Lili'uokalani. Wkrótce potem kraj został przejęty przez Stany Zjednoczone, a w latach 50. XX Hawaje stały się najmłodszym stanem USA. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest współczesna Szwajcaria?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 10:00
Jeśli zapomnimy o takich kliszach jak zegarki, czekolada, scyzoryki czy banki, jaki obraz otrzymamy? Odpowiedzi na to pytanie starała się udzielić Agnieszka Kamińska, dziennikarka i blogerka mieszkająca pod Zurychem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto eksplorować jaskinie?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 09:00
– W jaskiniach najbardziej spodobały mi się trudności do pokonania. Wcześniej uprawiałam wiele sportów, ale w tym przypadku trzeba pracować całym ciałem. Wspinać się, czołgać, przeciskać. Tu pracuje każdy mięsień – mówi Kasia Biernacka.
rozwiń zwiń