X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czarnobyl. Nowy hit turystyki ekstremalnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 09:00
Po emisji serialu "Czarnobyl" w HBO tzw. Zona wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej przeżywa najazd turystów. Jak wygląda obecnie miejsce katastrofy z 1986 roku i jak turystyka łączy się z historią?
Audio
  • Rozkwit turystyki w Czarnobylu (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Opuszczona klasa w szkole w Prypeci, w której mieszkała większość pracowników czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Miasto zostało wysiedlone po katastrofie z 1986 roku
Opuszczona klasa w szkole w Prypeci, w której mieszkała większość pracowników czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Miasto zostało wysiedlone po katastrofie z 1986 rokuFoto: shutterstock.com/SvedOliver

shutterstock_elektrownia w Czarnobylu 1200.jpg
Wybuch jądrowy w Czarnobylu - czy to mogło się zdarzyć?

– To nadal jest strefa wykluczenia, żeby tam wjechać, trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia. Nie można też przebywać w Zonie dłużej niż tydzień. Trzeba wyjechać i ewentualnie wjechać od nowa. Tylko pracownicy elektrowni mogą przebywać tam dłużej. Należy zwrócić uwagę, że nie ma tam tak wielkiego promieniowania, jakie widzieliśmy choćby w serialu, choć są wciąż miejsca, gdzie poziom radiacji jest wysoki, ale są one zaznaczone – opowiada Natalia Panczenko, która wielokrotnie odwiedzała strefę wykluczenia wokół Czarnobyla.

Gdzie bezwzględnie nie wolno wchodzić na terenie Zony? Dlaczego teren ten potocznie nazywany jest "jednym z największych rezerwatów przyrody w Europie"? Kim są "Stalkerzy"? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy:


shutterstock czarnobyl 1200.jpg
"Czarnobyl", czyli wizualizacja najgłębszych lęków
  • Apokaliptyczna sceneria opuszczonych miejsc nie jest domeną jedynie krajów b. ZSRR. W USA mało znanym przykładem jest region Salton Sea, który w wyniku ludzkiego błędu dzisiaj z powodzeniem mógłby grać tło do filmów z serii "Mad Max";
  • Kraje Afryki coraz bardziej zaostrzają zakazy związane z produkcją i używaniem plastikowych toreb. Jak przepisy funkcjonujące w Tanzanii, Kenii czy Rwandzie mają wpływ na wygląd tych państw? 

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Goście: Natalia Panczenko (Fundacja Otwarty Dialog), Aleksandra Ryś (autorka bloga Rysie tropy), Robert Zduńczyk (prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia), 
Data emisji: 16.06.2019 
Godzina emisji: 8.06

ml/gs

Czytaj także

Jaka jest współczesna Mongolia?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 10:00
We dzisiejszej Mongolii czasy potęgi Czyngis-chana nie są jedynie historią. Wielu Mongołów nawiązuje do przeszłości swojego kraju i z tej przeszłości czerpie powód do narodowej dumy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim byli i kim są Ajnowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:00
– Ajnowie byli dyskryminowani, ale pomogła im światowa dekada ludności aborygennej ogłoszona przez ONZ – mówi prof. Alfred Majewicz, japonista, znawca ludów Dalekiego Wschodu.
rozwiń zwiń