Środek Pacyfiku. Historia Jana Kubarego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 09:30
Z wyspy Pohnpei wszędzie jest daleko. Na tym należącym do Mikronezji skrawku ziemi, gdzieś na środku Pacyfiku, 120 lat temu żył i pracował polski uczony, Jan Kubary. Jego śladami ruszyła Katarzyna Piec.
Audio
  • Polak pośrodku Pacyfiku (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Wyspy Pohnpei
Wyspy PohnpeiFoto: Shutterstock.com/Iurii Kazakov

Hawaje_Bebenek_31_preview 1200 2.jpg
Czy Hawaje to raj na ziemi?

– To postać mało znana. Niewiele osób słyszało o Janie Kubarym. Jedynie ci, którzy byli zainteresowani Oceanią, to trafili na jego prace badawcze – podkreśla Katarzyna Piec. – Miejscowi ludzie pytali mnie dlaczego ja tu przyjechałam. Odpowiadałam im, że jestem tu z powodu Jana Kubarego. Niektórzy wiedzieli o kogo chodzi, ale pojawiali się tacy, którzy nie słyszeli tego nazwiska. Dopiero kiedy mówiłam, że jego pomnik znajduje się obok szkoły, to jednak każdy coś już wiedział na temat naszego rodaka – dodaje. 

Jak zakończył swój żywot Jan Kubary? Dlaczego pojawił się jego pomnik na wyspie Pohnpei? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Rowerzysta i niespieszny maszer, Mateusz Waligóra, za kilkanaście dni rozpoczyna nowe przedsięwzięcie. Chce pieszo, samotnie przejść pustynię Gobi. Trasa zaplanowana jest na dwa miesiące, a sukces nie jest pewny.
  • Uważność w patrzeniu na przyrodę i przebywanie w jej towarzystwie - o tym traktuje zbiór rozmów, które przeprowadził Piotr Brysacz. Znaleźć je można w książce zatytułowanej "Czyżyk na drogę".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Katarzyna Piec (podróżniczka), Mateusz Waligóra (podróżnik), Piotr Brysacz (podróżnik, dziennikarz)
Data emisji: 15.07.2018
Godzina emisji: 8.06

kw

Czytaj także

Dlaczego warto eksplorować jaskinie?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 09:00
– W jaskiniach najbardziej spodobały mi się trudności do pokonania. Wcześniej uprawiałam wiele sportów, ale w tym przypadku trzeba pracować całym ciałem. Wspinać się, czołgać, przeciskać. Tu pracuje każdy mięsień – mówi Kasia Biernacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie. Kraj, który fascynuje, intryguje i poraża skrajnościami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 09:30
To tu premier, niczym dawni monarchowie, paraduje w marynarce, na której złotą nicią kazał wyszyć swoje inicjały. Na ulicach miliony nadal żyją w nędzy. To nad Gangesem mimo archaicznego systemu kastowego rozwijają się najnowsze na świecie technologie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W co wierzą Meksykanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 09:00
Jeśli w jednym miejscu spotkać się mają szamani, czarownicy, znachorzy oraz ludzie uważający coca-colę za napój rytualny, to musi to być Meksyk. O tym, w co i dlaczego wierzą Meksykanie, rozmawiamy z Olą Synowiec, autorką książki "Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk".
rozwiń zwiń