Sudan Południowy, czyli jak buduje się nowy kraj

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 09:00
Najmłodsze państwo świata pojawiło się na mapach w 2011 roku. Krótko potem kraj pogrążył się w wojnie domowej. Jak dziś wygląda sytuacja w Sudanie Południowym? 
Audio
  • Życie w Sudanie Południowym (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/John Wollwerth

shutterstock_1039631623 cholitas 1200.jpg
Górska pasja Cholitas, czyli wyzwanie rzucone szczytom

– Na początku pojawiła się bardzo duża fala entuzjazmu, ponieważ po prawie 50 latach ten kraj powstał. Ludzie bardzo się cieszyli, rząd był w stanie się dogadać, różne grupy etniczne były w stanie współpracować – mówi Piotr Horzela, który spędził w Sudanie Południowym dwa lata. – Sudan Południowy można podzielić na dwie części. Na południu pora sucha trwa może około miesiąca i tam głównie mieszkają osoby zajmujące się rolnictwem. Na północy z kolei, grupy etniczne zajmują się pasterstwem – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której mówiliśmy także o:

  • pustelniku ze stanu Main;
  • planowanym locie Romualda Koperskiego samolotem An-2

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Piotr Horzela (podróżnik, budowlaniec), Piotr Chojnacki (redaktor książki "Ostatni pustelnik"), Romuald Koperski (podróżnik)
Data emisji: 29.07.2018
Godzina emisji: 8.07

kw

Czytaj także

W co wierzą Meksykanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 09:00
Jeśli w jednym miejscu spotkać się mają szamani, czarownicy, znachorzy oraz ludzie uważający coca-colę za napój rytualny, to musi to być Meksyk. O tym, w co i dlaczego wierzą Meksykanie, rozmawiamy z Olą Synowiec, autorką książki "Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środek Pacyfiku. Historia Jana Kubarego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 09:30
Z wyspy Pohnpei wszędzie jest daleko. Na tym należącym do Mikronezji skrawku ziemi, gdzieś na środku Pacyfiku, 120 lat temu żył i pracował polski uczony, Jan Kubary. Jego śladami ruszyła Katarzyna Piec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Somalia. Szukanie dobra na przedsionku piekieł

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 09:30
Afrykański kraj od lat plasuje się w czołówce państw, w których panują najtrudniejsze warunki życia. Sytuację w Somalii w swojej książce "Królowe Mogadiszu" przedstawił Paweł Smoleński.
rozwiń zwiń