Miasto, w którym doszło do cudu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 09:30
Kolumbijskie Medellín to miejsce znane na całym świecie, choć nie z dobrej strony. Kojarzone głównie z Pablo Escobarem i jego kartelem narkotykowym miasto ma jednak swoje piękne oblicze.
Audio
  • Nowe oblicze Medellín (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Panorama na Medelln
Panorama na Medellín Foto: R.M. Nunes/Shutterstock.com

W 1991 roku uznano Medellín za najniebezpieczniejsze miasto świata. Jednakże, w ostatnich latach, sytuacja się zmieniła. Doszło do tzw. "cudu w Medellín" – przestępczość zmalała znacznie, a w miejsce ściągających tam karteli narkotykowych zaczęli pojawiać się naukowcy, np. badacze architektury i turyści.

– Tym, co chyba jest najważniejsze w tej całej historii, to ofiary tego krwawego okresu działalności Escobara. Nie był to jedyny przemocowy aktor w tym czasie. Było ich wielu i doprowadzili do tego, że Medellín stało się strasznym miejscem do życia. Tylko w 1991 roku zamordowanych zostało ok 6500 z 2 milionów mieszkańców. To był czas chaosu i piekła na Ziemi – mówi socjolog Ewelina Biczyńska, która zajmuje się badaniami nad Kolumbią. – Wszystko zaczęło się zmieniać w latach 90. ubiegłego wieku. Wskaźnik zabójstw zaczął spadać. Państwo, przy wsparciu z USA, zaczęło skutecznie walczyć z przestępczością i pomagać najuboższym. Medellín XXI wieku to miasto kwiatów, przepełnione życiem, ciężko doświadczone, ale funkcjonujące czasem we wspaniały sposób – dodaje gość Michała Żakowskiego.

Czemu metro stało się symbolem Medellín? Jak najlepiej zwiedzać to miasto i o czym należy wtedy pamiętać? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Michał Żakowski
Goście: Ewelina Biczyńska (socjolog, prezes Fundacji im. Andrzeja Dembicza)
Data emisji: 26.08.2018
Godzina emisji: 8.08

ml

Czytaj także

Somalia. Szukanie dobra na przedsionku piekieł

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 09:30
Afrykański kraj od lat plasuje się w czołówce państw, w których panują najtrudniejsze warunki życia. Sytuację w Somalii w swojej książce "Królowe Mogadiszu" przedstawił Paweł Smoleński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sudan Południowy, czyli jak buduje się nowy kraj

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 09:00
Najmłodsze państwo świata pojawiło się na mapach w 2011 roku. Krótko potem kraj pogrążył się w wojnie domowej. Jak dziś wygląda sytuacja w Sudanie Południowym? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zdobywa się najwyższe szczyty świata?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 09:00
Po zdarzeniach tej zimy w Himalajach i Karakorum, w trakcie zimowego zdobywania K2 i Nangi Parbat, nasza uwaga skupiła się na wspinaczach, którzy próbują swoich sił w górach wysokich.
rozwiń zwiń