Nieznane oblicze Gujany Francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 09:00
Różnorodność etniczna i językowa w Gujanie Francuskiej dobitnie świadczy o złożonej przeszłości regionu.
Audio
  • Jaka naprawdę jest Gujana Francuska? (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Gujana Francuska
Gujana FrancuskaFoto: Tomasz Owsiany

Dziś ten skrawek świata, sterowany z odległego Paryża, kojarzony jest przede wszystkim z Centrum Kosmicznym, skąd co miesiąc wystrzeliwane są rakiety.

– Gujana Francuska, jako taka, jest niezwykłą mieszanką, na obszarze, mniej więcej, powierzchni Portugalii. Znajdziemy tam Amerindian o różnym stopniu modernizacji, białych Europejczyków, całe pokolenia gujańskich Kreoli, Maronów, czyli potomków surinamskich niewolników, populację Hmongów, czyli laotańskich imigrantów, którzy otrzymali tam azyl. Formalnie jest to Francja, ale na zachodzie około 80% populacji nie mówi po francusku, albo nie używa go w pierwszej kolejności. Jadąc tam należy pamiętać o czymś. Gdy byłem na Filipinach, miejscowi uważali, że przyjeżdżając tam chcemy poznać i opisać ich kulturę. Odbierają to jako wyróżnienie, dochodzi do porozumienia i przyjmująca społeczność uznaje, że przybysz zostanie ambasadorem ich kultury. W Gujanie Francuskiej nierzadko ktoś taki jak ja, jest postrzegany trochę jako pasożyt, złodziej, który pojawia się tam dorobić się na ich dorobku – mówi Tomasz Owsiany.

W dalszej części audycji:

  • W kategorii wypraw długoterminowych Pete Casey z pewnością należy do liderów. Od ponad 3 lat pieszo pokonuje dystans od ujścia Amazonki do jej źródeł. Sylwetkę tego wytrwałego Brytyjczyka przedstawił Piotr Chmieliński.
  • Czym jest Azja? I na ile można opisać jej kultury, ludzi i wielość charakterów? Próba została podjęta w zbiorze tekstów reporterskich pt. "Azja", o którym opowiadał pomysłodawca, Dariusz Fedor

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Tomasz Owsiany (romanista i tłumacz języka francuskiego, podróżnik, autor książek podróżniczych), Piotr Chmieliński (podróżnik, organizator i uczestnik wielu wyczynowo-badawczych wypraw kajakowych), Dariusz Fedor (zastępca redaktora naczelnego magazynu "Kontynenty")
Data emisji: 7.10.2018
Godzina emisji: 8.06

ml

Czytaj także

Bez ekwipunku, brandy i piwa. Dziś i wczoraj rejsów dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 23:00
Dawniej w rok, a dziś w kilkadziesiąt dni. Wcześniej z potężnymi zapasami alkoholu i tytoniu, a teraz ze starannie zbilansowanymi przez dietetyka posiłkami. Rejsy i życie na morzu bardzo zmieniły się w ciągu ostatnich dekad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdy i fałsze fotografii podróżniczej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 14:45
Ruszyć w podróż w dalekie kraje, a do domu wrócić ze zdjęciami. Widzowie oczekiwać będą inności i tego wszystkiego, co dziwi, fascynuje oraz przyciąga oko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w mobilnej stacji antarktycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 16:10
W północnej części Antarktydy znajduje się brytyjska stacja antarktyczna Halley VI. Sześć, ponieważ to szósta postać tej samej stacji, która weszła do historii m.in. przed odkrycie dziury ozonowej w połowie lat 80.
rozwiń zwiń