Dominik Szczepański: "Czapkins" miał nadzieję, że Nanga zmieni jego życie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 09:15
Tomasz "Czapkins" Mackiewicz – to nazwisko znane niemal każdemu. Niedługo w księgarniach pojawi się druga książka poświęcona temu niezwykłemu himalaiście.
Audio
  • "Czapkins", czyli historia Tomasza Mackiewicza (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Tomasz Mackiewicz
Tomasz MackiewiczFoto: Michał Dzikowski/PAP

"Czapkins" Dominika Szczepańskiego "Czapkins" Dominika Szczepańskiego

Za dwa tygodnie minie rok od dramatu na Nanga Parbat. Nie było w Polsce nikogo, kto nie słyszałby o akcji ratunkowej, która rozegrała się wtedy w górach Kaszmiru. Dwoje wspinaczy: Francuzka Élisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ona wróciła, jemu, niestety, nie udało się. Za dwa tygodnie, równo rok po śmierci Mackiewicza ukaże się kolejna poświęcona mu książka: "Czapkins" Dominika Szczepańskiego.

– Od młodego wieku nie lubił rutyny, kieratu, chodzenia do pracy. Wielu z nas ma takie poczucie, że "nie zrobię czegoś, bo się nie da". Tomek go nie miał. On raczej podchodził do tego tak, że "nie da się, dopóki nie spróbuję". Ta książka to historia człowieka, który porywał się z motyką na słońce, ale który jednocześnie udowadniał, że ani ta motyka nie jest taka mała, ani owo słońce tak wielkie – mówi Dominik Szczepański.

Co sprawiło, że gość Pawła Drozda postanowił zająć się postacią "Czapkinsa"? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponad to: 

  • Amerykanin Colin O'Brady dokonał trawersu Antarktydy. Jak sam mówi, jest pierwszym człowiekiem, który zrobił to o własnych siłach. Są jednak ludzie, którzy przeczą jego słowom;
  • Chińska sonda kosmiczna wylądowała po tzw. "ciemnej stronie Księżyca".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Dominik Szczepański (autor książki "Czapkins"), Joanna Mostowska (blog Zimowy Horyzont), Andrzej Kotarba (Centrum Badań Kosmicznych)
Data emisji: 6.01.2019
Godzina emisji: 8.06

ml/kd

Czytaj także

Antarktyka. Miejsce, w którym język zawodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:00
– Antarktykę najlepiej opisywać przy użyciu abstrakcji. Krajobraz w wielu punktach wygląda jak pustynia – opowiada Jean McNeil, była pisarka-rezydentka jednej z brytyjskich stacji polarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Hawaje to raj na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 09:00
W 1893 roku Hawaje przestały być królestwem rządzonym przez królową Lili'uokalani. Wkrótce potem kraj został przejęty przez Stany Zjednoczone, a w latach 50. XX Hawaje stały się najmłodszym stanem USA. 
rozwiń zwiń