X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zmieniał się Bliski Wschód?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 10:00
Jan Natkański, były ambasador RP na Bliskim Wschodzie, opowiadał w audycji o mieszkańcach tego regionu oraz o Kairze i Bagdadzie sprzed lat 
Audio
  • Bliski Wchód – kiedyś i dziś (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Bagdad
BagdadFoto: shutterstock.com

– Nie sądzę, by Bliski Wschód obecnie był taki, jaki ja sobie przypominam. Wtedy wyraźnie było widać ludzi, którzy przybyli z prowincji. To cecha wszystkich metropolii, które obrastają wewnętrznymi migrantami. Tak samo było z Bagdadem. Kiedyś był on miastem sunnickim. Teraz ma całe dzielnice szyickie, bo biedna ludność szyickiego południa Iraku przywędrowała do stolicy. Kiedyś były regiony, gdzie mieszkali Kurdowie. Później to wszystko uległo całkowitemu wymieszaniu. Na to nałożyły się, oczywiście, wydarzenia po inwazji USA z 2003 roku, gdzie nie przyszli ludzie za pracą, a uchodźcy. Nadal w całym kraju jest paro milionowa grupa uchodźców, którzy jeszcze nie powrócili do swoich domów – opowiada Jan Natkański.

Jak gość Pawła Drozda zapamiętał swój pierwszy pobyt na Bliskim Wschodzie? – Bagdad w latach 60. był dobrym miejscem dla studenta, pełnym życzliwych ludzi. Mieszkałem w akademiku z Irakijczykami i obcokrajowcami. Uniwersytet miał wtedy kantyny, ale nie miał stołówek. Można tam było wypić kawę, ale nie dało się zjeść posiłku. Trzeba było się stołować w ludowych restauracjach. Wspominam to z życzliwością, bo sam się z nią tam spotykałem. Gdy brakowało mi pieniędzy ze stypendium, dostawałem zeszyt z kartkami i pod koniec miesiąca mogłem się na tej podstawie rozliczyć. Poza tym, niezmiernie sobie cenię z tego czasu wspomnienia. Gdy przychodziły wielkie święta muzułmańskie, miałem w swoim pokoju w akademiku kolejkę osób, które chciały mnie zabrać na prowincję na świętowanie. Korzystałem z tego. Jeździłem po całym kraju i praktycznie żadnego święta nie spędziłem w Bagdadzie. Dla tamtych ludzi byłem prawdziwą egzotyką – wspomina Jan Natkański.

W audycji również: 

  • Dariusz Jaroń, autor książki "Polscy himalaiści", o wyprawie himalajskiej z lipca 1939 roku i jej uczestnikach
  • dr Mikołaj Golachowski, biolog i polarnik, o rozpoczętej 19 stycznia wyprawie naukowej, która na Oceanie Południowym badać będzie doniosły wpływ (tu nie ma ironii) odchodów wielorybów na ekosystem światowych oceanów.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Jan Natkański (polski dyplomata w stopniu ambasadora tytularnego; ambasador RP w Kuwejcie i Egipcie), Dariusz Jaroń (autor książki "Polscy himalaiści"), dr Michał Golachowski (doktor nauk przyrodniczych i polarnik)
Data emisji: 27.01.2019
Godzina emisji: 8.07

ml/abi


Czytaj także

Muzyka świata na koniec 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 09:15
To było specjalne wydanie audycji, w której Paweł Drozd zaprezentował najciekawsze utwory z każdej strony świata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Szczepański: "Czapkins" miał nadzieję, że Nanga zmieni jego życie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 09:15
Tomasz "Czapkins" Mackiewicz – to nazwisko znane niemal każdemu. Niedługo w księgarniach pojawi się druga książka poświęcona temu niezwykłemu himalaiście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co mieści się na strychu Muzeum Egipskiego w Kairze?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 09:15
Jeśli wyobraźnia podpowiada Państwu sceny z filmów przygodowych, ta wizja nie musi być daleka od prawdy.
rozwiń zwiń