Jakucja czy Republika Sacha?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 09:14
Leżąca we wschodniej Syberii Republika Sacha wciąż dla wielu istnieje w swojej wcześniejszej formie, jako Jakucja. 
Audio
  • Jak żyje się w Republice Sacha? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Jakucja
JakucjaFoto: Flickr/Eugene Kaspersky

Na ile zmiana, która nastąpiła na początku lat 90. ma wpływ na mieszkających tam ludzi?

– Ten okres to czas zmian również w Polsce, jak i na całym świecie. W 1992 roku postanowiono zmienić nazwę tej republiki. Wzięła się ona od nazwy rdzennych mieszkańców, czyli ludu Sacha – wspomina psycholog i antropolog kultury dr Künnej Takaahaj. – Ludzie byli wówczas bardzo podnieceni. Po tych zmianach język jakucki się upowszechnił – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Świętowany w lutym Światowy Dzień Mokradeł w teorii ma znaczenie jedynie dla biologów i ekologów i – znów w teorii – nie powinien nas szczególnie interesować. Nic bardziej mylnego. Tego dnia przypominamy, jak istotne miejsce w światowym ekosystemie zajmują bagna, mokradła czy torfowiska oraz dlaczego w dużej mierze to od nich zależy tempo zmian klimatycznych na planecie.
  • W Papui, najbardziej na wschód wysuniętej prowincji Indonezji, od pół roku w areszcie przebywa pewien polski turysta. Oskarżony jest od próbę zamachu stanu i wszystko wskazuje na to, że znalazł się w centrum konfliktu papuasko-indonezyjskiego, który w ostatnim roku przybrał na sile.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: dr Künnej Takaahaj (psycholog, antropolog kultury), prof. Wiktor Kotowski (Uniwersytet Warszawski, Stowarzyszenie Centrum Ochrony Mokradeł), Tomasz Augustyniak (dziennikarz) 
Data emisji: 24.02.2019 
Godzina emisji: 8.06

kw/mk

Czytaj także

Albańskie bunkry i dolce vita

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 09:00
Do początku lat 90. Albania była de facto europejską odmianą Korei Północnej. Kraj zamknięty, trzymany w stalowym uścisku komunistycznych władz otworzył się na świat, ale nadzieje na lepsze jutro nie mogły się ziścić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest współczesna Mongolia?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 10:00
We dzisiejszej Mongolii czasy potęgi Czyngis-chana nie są jedynie historią. Wielu Mongołów nawiązuje do przeszłości swojego kraju i z tej przeszłości czerpie powód do narodowej dumy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim są osadnicy na Zachodnim Brzegu?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 09:15
"Wnuki Jozuego" to nowa książka reporterska Pawła Smoleńskiego poświęcona Izraelowi. Autor był gościem audycji.
rozwiń zwiń