Co przyniesie Japonii nadejście nowej ery?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 09:12
Japonia zna już nazwę epoki, którą 1 maja rozpocznie nowy cesarz Naruhito. Będzie nią "Reiwa" co można tłumaczyć jako "piękno i harmonię".
Audio
  • Co zwiastuje Japonii nowy cesarz? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Tłum pozdrawiający cesarza Akihito w dniu ogłoszenia jego ustąpienia z tronu
Tłum pozdrawiający cesarza Akihito w dniu ogłoszenia jego ustąpienia z tronuFoto: Michal Staniewski/Shutterstock.com

Zmienią się tradycyjne japońskie kalendarze, zasiadający na tronie cesarz, ale co to oznacza dla zwykłych Japończyków? Wyjaśni prof. Ewa Pałasz-Rutkowska

– Japonia nie wstrzymała oddechu. Życie toczy się tam dalej, ale spotykałam się z różnymi ludźmi w trakcie swojego ostatniego pobytu tam i wszyscy bardzo niecierpliwie czekali na godzinę, o której miało się pojawić to ogłoszenie. Czekali, ale nie wszyscy – młodzież coraz mniej się tym interesuje. Rodzina cesarska istnieje, ale jest na uboczu. Powojenna konstytucja dała cesarzowi wyłącznie funkcję reprezentacyjną, ale jest on obecny. Ludzie o nim wiedzą i pamiętają – mówi prof. Ewa Pałasz-Rutkowska.

Jakie zmiany przyniesie Japonii nadejście ery Reiwa? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji, w której poruszone zostały również inne tematy:

  • tydzień temu w Madrycie miała miejsce wielka manifestacja. Nie chodziło o wyższe pensje, o niższe podatki czy przywileje tej lub innej grupy zawodowej. Protestowali mieszkańcy małych, hiszpańskich miejscowości, którzy boją się, że wkrótce zostaną w nich sami;
  • Igor Spolski z zespołem Happy Village Orchestra pojechał do Nepalu koncertować po małych wioskach. Wrócili z nowymi doświadczeniami oraz nagraną na miejscu muzyką.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: prof. Ewa Pałasz-Rutkowska (Katedra Japonistyki UW), Maciej Okraszewski (dziennikarz), Igor Spolski (muzyk)
Data emisji: 7.04.2019 
Godzina emisji: 8.08

ml

Czytaj także

Wśród niedźwiedzi i zabytków, czyli podróż przez góry Armenii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 09:14
Jak wygląda przełom jesieni i zimy w Armenii? O swoich obserwacjach mówiła w audycji Katarzyna Nizinkiewicz, która udała się tam na trwającą miesiac pieszą wyprawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżnicy zostali nagrodzeni. Relacja z tegorocznych Kolosów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 10:00
To było specjalne wydanie audycji "Świat z lotu Drozda": relacja z tegorocznych Kolosów, spotkanie z wyjątkowymi gośćmi i inspirujące rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez obie Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 10:00
Ta wyprawa trwała ponad rok i nie była pozbawiona wyzwań oraz niespodzianek. O wielomiesięcznym przejeździe z Maciejem Kamińskim autem przez obie Ameryki opowiedział w Trójce Michał Woroch.
rozwiń zwiń