X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia trudnych stosunków międzyludzkich w Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 09:00
Joanna Gierak-Onoszko opisała dzieje białych Kanadyjczyków i ich koegzystencji z kanadyjskimi Inuitami, Indianami i Metysami w książce "27 śmierci Toby'ego Obeda". Z autorką rozmawiał Paweł Drozd.
Audio
  • Dlaczego Kanada jeszcze niedawno dyskryminowała indian? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Tancerze Pow Wow w trakcie festiwalu przesilenia wiosennego w Ottawie
Tancerze Pow Wow w trakcie festiwalu przesilenia wiosennego w OttawieFoto: Bing Wen/Shutterstock.com

"Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania" – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

– Kanada jest krajem paradoksów i bardzo mało o niej wiemy w Europie. Toby Obed i historia jego życia to doskonały materiał na film. Mam nadzieję, że z dobrym zakończeniem. Jest on przykładem tego, jak Kanada przeprasza. Za to, co działo się w ich szkołach z internatami i za wiele innych rzeczy przepraszał rząd słowami dwóch premierów – mówi Joanna Gierak-Onoszko.

Dlaczego władze Kanady chciały wykorzenić kulturę rdzennej ludności? Czym była "zbrodnia tańca"?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy:

  • freeganizm w praktyce, czyli jak można wyżywić się z tego, co wyrzucają do śmieci sklepy i dlaczego ten ruch rośnie w siłę;
  • społeczeństwo Japonii starzeje się i kurczy, w efekcie tysiące domów, a czasem całe wioski stoją puste.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Goście: Joanna Gierak-Onoszko (dziennikarka, autorka książki "27 śmierci Toby'ego Obeda"), Artur Grycko (freeganin), Rafał Tomański (dziennikarz, autor książek o Azji)
Data emisji: 2.06.2019 
Godzina emisji: 8.05

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Wirikuta. Tu narodził się świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 09:00
– Słońce po raz pierwszy pojawiło się nad Cerro del Quemado w Wirikucie, dlatego jest to dla nas tak ważne miejsce, to tam pielgrzymujemy – mówił w Trójce José Luis Ramirez, szaman Wixáritari, który opowiadał o wierzeniach i tradycjach swego ludu i o tym, dlaczego są one dziś zagrożone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe odkrycie w Parku Chiribiquete

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 09:00
Po prawie 6 latach poszukiwań Maciej Tarasin odnalazł nieznane dotąd malowidła naskalne w Parku Chiribiquete w Kolumbii. – Szukałem ich z marnym skutkiem. Miałem przy tym dużo pecha. W końcu, udało się w tym roku – mówi odkrywca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekleństwo życia w raju

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 09:10
Niegdyś to miniaturowe państwo mogło rywalizować z Arabią Saudyjską o miano najbardziej dochodowego kraju świata. Wówczas ludzie żyli w trudnym do wyobrażenia dobrobycie.
rozwiń zwiń