Historia trudnych stosunków międzyludzkich w Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 09:00
Joanna Gierak-Onoszko opisała dzieje białych Kanadyjczyków i ich koegzystencji z kanadyjskimi Inuitami, Indianami i Metysami w książce "27 śmierci Toby'ego Obeda". Z autorką rozmawiał Paweł Drozd.
Audio
  • Dlaczego Kanada jeszcze niedawno dyskryminowała indian? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Tancerze Pow Wow w trakcie festiwalu przesilenia wiosennego w Ottawie
Tancerze Pow Wow w trakcie festiwalu przesilenia wiosennego w OttawieFoto: Bing Wen/Shutterstock.com

"Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania" – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

– Kanada jest krajem paradoksów i bardzo mało o niej wiemy w Europie. Toby Obed i historia jego życia to doskonały materiał na film. Mam nadzieję, że z dobrym zakończeniem. Jest on przykładem tego, jak Kanada przeprasza. Za to, co działo się w ich szkołach z internatami i za wiele innych rzeczy przepraszał rząd słowami dwóch premierów – mówi Joanna Gierak-Onoszko.

Dlaczego władze Kanady chciały wykorzenić kulturę rdzennej ludności? Czym była "zbrodnia tańca"?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy:

  • freeganizm w praktyce, czyli jak można wyżywić się z tego, co wyrzucają do śmieci sklepy i dlaczego ten ruch rośnie w siłę;
  • społeczeństwo Japonii starzeje się i kurczy, w efekcie tysiące domów, a czasem całe wioski stoją puste.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Goście: Joanna Gierak-Onoszko (dziennikarka, autorka książki "27 śmierci Toby'ego Obeda"), Artur Grycko (freeganin), Rafał Tomański (dziennikarz, autor książek o Azji)
Data emisji: 2.06.2019 
Godzina emisji: 8.05

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Wirikuta. Tu narodził się świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 09:00
– Słońce po raz pierwszy pojawiło się nad Cerro del Quemado w Wirikucie, dlatego jest to dla nas tak ważne miejsce, to tam pielgrzymujemy – mówił w Trójce José Luis Ramirez, szaman Wixáritari, który opowiadał o wierzeniach i tradycjach swego ludu i o tym, dlaczego są one dziś zagrożone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe odkrycie w Parku Chiribiquete

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 09:00
Po prawie 6 latach poszukiwań Maciej Tarasin odnalazł nieznane dotąd malowidła naskalne w Parku Chiribiquete w Kolumbii. – Szukałem ich z marnym skutkiem. Miałem przy tym dużo pecha. W końcu, udało się w tym roku – mówi odkrywca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekleństwo życia w raju

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 09:10
Niegdyś to miniaturowe państwo mogło rywalizować z Arabią Saudyjską o miano najbardziej dochodowego kraju świata. Wówczas ludzie żyli w trudnym do wyobrażenia dobrobycie.
rozwiń zwiń