X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magdalena Genow: Bułgarzy żyją swoją historią

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 09:00
Mieszkańcy Bułgarii pamiętają o czasach, gdy ich terytorium było w rękach Imperium Osmańskiego. Pamiętają też cara. Nie szczędzą ani sił, ani środków na prace archeologów, którzy odkrywają kolejne dowody na wielkość starożytnych Traków.
Audio
  • Dlaczego Bułgarzy przykładają tak wielką wagę do historii? (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Igor Dymov/Shutterstock.com

"Bułgaria. Złoto i rakija" "Bułgaria. Złoto i rakija"

– W Bułgarii historia "wychodzi spod buta". Tam, ilekroć buduje się domy, autostrady, bardzo często znajdowane są cenne artefakty z przeszłości. Premier Bojko Borisow wizytuje takie wykopki, mówi ile pieniędzy rząd przeznaczy na archeologię, na którą przeznaczane są coraz większe środki. Bułgaria szczyci się swoją historii, tymi trackimi skarbami. Odkryto tam zabytkowe rydwany, okręty Odyseusza w Morzu Czarnym – mówi Magdalena Genow, autorka książki "Bułgaria. Złoto i rakija".

Dlaczego Bułgaria tak głęboko patrzy w swoją przeszłość? Jak się to przekłada na współczesny obraz tego kraju? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy:

  • Pójść w dzikie ostępy, rozłożyć hamak, a przy własnoręcznie przygotowanym ognisku spędzić noc. Takie aktywności cenią adepci bushcraftu i surwiwalu, czyli sztuki przetrwania. Ich umiejętności wystawione są na poważną próbę, gdy do plecaka wezmą też zasady "leave no trace". O nich opowiada Sergiusz Borecki i dr Przemysław Płoskonka ze Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu.
  • Rdzenne społeczności Ameryki Północnej coraz silniej wracają do wiedzy przodków i dzielą się nią z tymi, którzy są jej ciekawi. Kuchnię i potrawy plemienia Siuksów przybliża Wioletta Myszkowska.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska 
Goście: Magdalena Genow (filolożka bułgarystka, politolożka, wydawczyni książek, autorka książki "Bułgaria. Złoto i rakija"), Sergiusz Borecki (Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu), dr Przemysław Płaskonka (Członek Zarządu Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu), Sean Sherman (The Sioux Chef)
Data emisji: 23.06.2019
Godzina emisji:
8.06

ml

Czytaj także

Jaka jest współczesna Mongolia?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 10:00
We dzisiejszej Mongolii czasy potęgi Czyngis-chana nie są jedynie historią. Wielu Mongołów nawiązuje do przeszłości swojego kraju i z tej przeszłości czerpie powód do narodowej dumy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim byli i kim są Ajnowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:00
– Ajnowie byli dyskryminowani, ale pomogła im światowa dekada ludności aborygennej ogłoszona przez ONZ – mówi prof. Alfred Majewicz, japonista, znawca ludów Dalekiego Wschodu.
rozwiń zwiń