X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sisu, czyli parcie do przodu. O fińskiej filozofii szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 09:00
W 2019 roku Finlandia po raz kolejny uznana została za "najszczęśliwsze państwo na świecie".
Audio
  • Czy fińskie "sisu" to odpowiedź na duńskie "hygge"? (Świat z lotu drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kichigin

Mimo że ranking przeprowadzono na podstawie deklarowanego zadowolenia z życia obywateli danego państwa, niewiele mówi o szczegółach. W przypadku Finów wskazówką może być "sisu" (tłum. iść), specyficznie fińskie podejście do przeciwności losu i wytrwałość w dążeniu do obranego celu. O tym traktuje książka "Odnaleźć sisu" Katji Pantzar, która jest gościem audycji.

– Za sisu kryje się specyficzny, fiński hart ducha, siła w obliczu wielkiego wyzwania. Ale jednocześnie w życiu codziennym chodzi generalnie o pozostawanie w ruchu, o aktywność, chodzenie w opozycji do nic nierobienia. W tym kontekście to tłumaczenie jest bardzo celne i prawdziwe – tłumaczy autorka książki.

Okładka książki "Odnaleźć Sisu" Katji Pantzar , wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Okładka książki "Odnaleźć Sisu" Katji Pantzar, wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ponadto w audycji:

  • Po blisko 30 latach 1 lipca Japonia wznowiła komercyjne polowania na walenie. Głosy krytyki posypały się z wielu zakątków świata, ale nie z Islandii i Norwegii – tam też wieloryby są obiektem zainteresowań morskich myśliwych. Czy zmiana z 1 lipca ma znaczenie i do czego oceanom potrzebne są wieloryby, o tym powie biolog, dr Mikołaj Golachowski.
  • W zeszłym roku Leszek Naziemiec wziął udział w pierwszych w historii zawodach pływackich w wodach Antarktyki, będąc wyposażonym jedynie w kąpielówki i czepek pływacki. Jego kolejne zamierzenie nie jest związane z zimnymi wodami - w grudniu zamierza pobić rekord na jeziorze Titicaca. Tym razem kluczowym problemem będzie nie niska temperatura, a tlen.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Goście: Katja Pantzar (pisarka, autorka książki "Odnaleźć sisu"), dr Mikołaj Golachowski (biolog), Leszek Naziemiec (pionier i promotor zimowego pływania w Polsce)
Data emisji: 21.07.2019
Godzina emisji: 8.05

kr/ml

Czytaj także

Hygge oswojone. Jak celebrować codzienność?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 20:00
Dania zachwyciła świat filozofią hygge. Czy także dla Polaków może ona stanowić klucz do szczęśliwego i pięknego życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ikigai - japońska filozofia życia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 13:27
 "Trening ikigai" to praktyczne rozwinięcie filozofii życia, która od pokoleń zapewnia Japończykom spokój i pogodę ducha. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne myślenie po polsku. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:25
Większość z nas nie potrafi celebrować dobrych chwil. Łatwiej przychodzi nam wielokrotne przeżywanie porażek i trudnych wydarzeń. Dlaczego łatwiej jest nam mówić o rzeczach przykrych, niż tych, które nas cieszą?
rozwiń zwiń