Galya Morrell – arktyczna artystka z ludu Komi

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 09:00
Galya Morrell, była rosyjska reporterka wojenna, dzisiaj jest artystką zaangażowaną w ochronę kultury i tożsamości rdzennych ludów Arktyki. W programie opowiedziała o tym, czego możemy nauczyć się na Dalekiej Północy.
Audio
  • Arktyka w obiektywie Galyi Morrell (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Jedna z fotografii Galyi Morrell
Jedna z fotografii Galyi MorrellFoto: Galya Morrell

Wśród osób zaangażowanych w życie Arktyki, niezależnie od tego, czy chodzi o Rosję, Grenlandię czy choćby Kanadę, Galya Morrell zajmuje szczególne miejsce. Jest organizatorką wielu inicjatyw na rzecz mieszkających tam ludzi, ale przede wszystkim artystką. Nazywana jest mianem "cold artist" – "artystką zimna", ponieważ w swoich performansach koncentruje się na Arktyce – tak zapowiedział naszą rozmówczynię Paweł Drozd. Co doprowadziło fotografkę aż na Daleką Północ?

– W zasadzie wychowywali mnie nie rodzice, lecz dziadkowie. Pochodzę z rosyjskiej części Arktyki. Z jednej strony byli to Pomorcy – lud zamieszkujący wybrzeża Morza Białego, zajmujące się głównie łowiectwem, a z drugiej strony miałam dziadków z ludu Komiaków, którzy trudnili się wypasem reniferów na rozległych obszarach tundry. Dziadkowie opowiadali mi baśnie i legendy, a opowieści z Arktyki są naprawdę wyjątkowe. To one mnie ukształtowały. W tych baśniach granica pomiędzy światem ludzi, a światem zwierząt nie istnieje. Oba światy spotykają się ze sobą, przenikają – opowiadała Galya Morrell.

Ponadto w audycji:

  • Piotr Strzeżysz, długodystansowy rowerzysta, po 8 miesiącach wrócił z kolejnej podróży, tym razem po Azji Południowo-Wschodniej. Na miejscu szczególnie urzekła go Birma.
  • Kilka dni temu rozpoczęła się próba bicia rekordu najszybszego, solowego pokonania Łuku Karpat. Roman Ficek chce przebiec całą trasę, która liczy blisko 2000 km.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Goście: Galya Morrell (fotografka, performerka), Piotr Strzeżysz (rowerzysta, podróżnik), Roman Ficek (biegacz, podróżnik)
Data emisji: 28.07.2019
Godzina emisji: 8.05

kr/kw


Czytaj także

Nowe odkrycie w Parku Chiribiquete

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 09:00
Po prawie 6 latach poszukiwań Maciej Tarasin odnalazł nieznane dotąd malowidła naskalne w Parku Chiribiquete w Kolumbii. – Szukałem ich z marnym skutkiem. Miałem przy tym dużo pecha. W końcu, udało się w tym roku – mówi odkrywca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycieczka do Korei Północnej?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 09:12
Prezydent Donald Trump kilka dni temu odwiedził Koreę Północną, gdzie przebywał 70 sekund. Tymczasem trwającą ponad tydzień wycieczkę może zafundować sobie każdy z nas, choć przebieg wyjazdu oraz jego okoliczności nie należą do standardowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stacja meteo na Evereście. Montaż utrudniony przez... kolejkę ludzi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 09:12
23 maja międzynarodowy zespół naukowców założył na zboczu Everestu najwyżej położoną stację meteo na świecie, wysokość 8430 m. W zespole był glacjolog, Mariusz Potocki.
rozwiń zwiń