W hołdzie stopniałemu lodowcowi 

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 09:00
Islandia urządziła pogrzeb lodowcowi, żeby zwrócić uwagę na efekty globalnego ocieplenia. Jak wyglądają islandzkie działania na rzecz ekologii i czy biorą w nich udział elfy?
Audio
  • Pożegnanie lodowca Okjökull (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/gom_yeou

Okjökull był liczącym ok. 700 lat lodowcem zlokalizowanym na wulkanie Ok na Islandii. Status lodowca stracił pięć lat temu.

– W islandzkich mediach, nawet wśród tych, którzy wzięli udział w pożegnaniu, mówiło się dosłownie o nabożeństwie żałobnym dla lodowca Okjökull. Udział w tym wzięła spora grupa osób, wśród których znaleźli się reprezentanci islandzkiego rządu. Była pani premier Katrín Jakobsdóttir, która bardzo aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska. Oczywiście byli tam również pisarze, m.in. Andri Snaer Magnason, który jest autorem tekstu, jaki znalazł się na tabliczce pamiątkowej – relacjonowała Marta Magdalena Niebieszczańska z Iceland News Polska.

Jakie słowa widnieją na tabliczce pozostawionej przez Islandczyków w miejscu stopniałego lodowca? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji:

  • W Szwecji za kołem podbiegunowym drugi rok z rzędu zanotowano temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Jak przetrwać dzień polarny w takich warunkach? O tym opowiedziała Karolina Błaszczyk;
  • Romuva i tradycyjne wierzenia litewskich Bałtów. O tym temacie opowiedzieli: Inija Trinkūnienė i Ignas Satkauskas.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Wioletta Myszkowska
Data emisji: 25.08.2019
Godzina emisji: 8.07

kr/ml

Czytaj także

Kim byli i kim są Ajnowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:00
– Ajnowie byli dyskryminowani, ale pomogła im światowa dekada ludności aborygennej ogłoszona przez ONZ – mówi prof. Alfred Majewicz, japonista, znawca ludów Dalekiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem religii shinto

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 04:00
W czerwcu minionego roku, wraz z Tomaszem Sajewskim – studentem łódzkiej Szkoły Filmowej – znaleźliśmy się w zwykle niedostępnym świecie kapłanów tradycyjnej religii shinto. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galya Morrell – arktyczna artystka z ludu Komi

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 09:00
Galya Morrell, była rosyjska reporterka wojenna, dzisiaj jest artystką zaangażowaną w ochronę kultury i tożsamości rdzennych ludów Arktyki. W programie opowiedziała o tym, czego możemy nauczyć się na Dalekiej Północy.
rozwiń zwiń