Życie na gruzińskich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:00
4 września swoją premierę będzie miała nowa książka Stasi Budzisz "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach". Tytułowa "pokazucha" to słowo wzięte z języka rosyjskiego, które można przetłumaczyć na nasze "zastaw się, a postaw się".
Audio
  • Jak żyją Gruzini? (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Radiokafka

Okładka książki "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach" Stasi Budzisz, wyd. Wydawnictwo Poznańskie Okładka książki "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach" Stasi Budzisz, wyd. Wydawnictwo Poznańskie

W publikacji Stasi Budzisz określenie to wiąże się ze stylem życia Gruzinów i ich podejściem do zarządzania wydatkami.

– Jak patrzy się na statystyki, to 64% społeczeństwa posiada kredyt i mówimy tu o kredytach konsumpcyjnych, a nie hipotecznych. W Gruzji jest bardzo wysokie bezrobocie. Cyfry mówią, że jest na poziomie 14%, natomiast bezrobocie ukryte sięga 60%. Tych ludzi nie stać, żeby mieć każdego dnia suto zastawiony stół. Zawsze nas ugoszczą, podzielą się nawet jedynym jedzeniem, jakie mają w lodówce. Nie zdajemy sobie sprawy, że potrafią wydać ostatnie pieniądze lub wziąć zakupy "na zeszyt", żeby nas ugościć, bo im wstyd tego nie zrobić. To też jest forma pewnego rodzaju "pokazuchy" – opowiadała autorka książki.

Jaki jest najbardziej spektakularny przykład "pokazuchy" jaki widziała Stasia Budzisz? Co w lodówce ma statystyczny Gruzin? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji:

  • Nollywood profesjonalne i amatorskie;
  • social media w Iranie.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Wioletta Myszkowska
Data emisji: 1.09.2019
Godzina emisji: 8.07

kr/ml

Czytaj także

Islandia przed wiekami i dziś

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 09:30
Kiedy na początku XVII wieku Daniel Vetter wyruszył w rejs do Islandii, nie wiedział, że 25 lat później opisze podróż w swojej książce. – To, że nie jest to typowa relacja podróżnicza, tylko książka tematyczna, co jest czymś niezwykłym. Książka ta jest do dzisiaj skarbnicą wiedzy o Islandii tamtego okresu, a w 1638 roku książka ukazała się po polsku – opowiada Piotr Milewski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co mieści się na strychu Muzeum Egipskiego w Kairze?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 09:15
Jeśli wyobraźnia podpowiada Państwu sceny z filmów przygodowych, ta wizja nie musi być daleka od prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe odkrycie w Parku Chiribiquete

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 09:00
Po prawie 6 latach poszukiwań Maciej Tarasin odnalazł nieznane dotąd malowidła naskalne w Parku Chiribiquete w Kolumbii. – Szukałem ich z marnym skutkiem. Miałem przy tym dużo pecha. W końcu, udało się w tym roku – mówi odkrywca.
rozwiń zwiń