Jak "kosmiczny" sąsiad wpływa na Florydę?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 09:12
Huragan Dorian przez chwilę był realnym zagrożeniem dla jednej z dwóch baz kosmicznych SpaceX, która znajduje się na Florydzie.
Audio
  • Życie na Florydzie (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Khairil Azhar Junos

Elon Musk, właściciel firmy, notuje ostatnio kolejne sukcesy, które mają doprowadzić do nowego rozdziału w lotach kosmicznych – w 2024 roku planuje wysłać na Księżyc pierwszego kosmicznego turystę. Jak kolejna fala rozwoju technologii kosmicznych wpływa na bezpośrednie sąsiedztwo bazy SpaceX w Cocoa na Florydzie, opowiedział w audycji Marek Cyzio, wieloletni mieszkaniec Florydy i autor bloga Rakiety, Aligatory i Komary.

– W momencie, gdy Elon Musk zaczął budować swoją rakietę, to uważaliśmy, że to jest żart. Jeszcze nikt nie widział, żeby ktoś budował rakietę na świeżym powietrzu i to na dodatek statek, który ma lecieć na Marsa – mówił Marek Cyzio. 

Jak wygląda życie na Florydzie? Jakie kryzysy przeżyli mieszkańcy tego stanu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

Ponadto w audycji:

  • O Dagestanie wiemy być może tyle, że w 1999 roku miała tam miejsce wojna z Czeczenią, a w zeszłym roku jeden z Dagestańczyków zdobył mistrzostwo w głośnej walce MMA z pewnym Irlandczykiem. O realiach życia w tej autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej mówiła Iwona Kaliszewska, która od kilkunastu lat prowadzi na miejscu badania;
  • Władze Indonezji zapowiadają przeniesienie stolicy z Jawy na Borneo. Nowe miasto ma powstać już za kilka lat, tylko dlaczego wciąż rozbudowująca się Dżakarta ma stracić status miasta stołecznego? Wyjaśniła Anna Adamczyk – z Dżakarty.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Marek Cyzio (wieloletni mieszkaniec Florydy, autor bloga Rakiety, Aligatory i Komary), Iwona Kaliszewska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, UW), Anna Adamczyk (Polka mieszkająca w Dżakarcie)
Data emisji: 8.09.2019
Godzina emisji: 8.05

kw

Czytaj także

W hołdzie stopniałemu lodowcowi 

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 09:00
Islandia urządziła pogrzeb lodowcowi, żeby zwrócić uwagę na efekty globalnego ocieplenia. Jak wyglądają islandzkie działania na rzecz ekologii i czy biorą w nich udział elfy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie na gruzińskich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:00
4 września swoją premierę będzie miała nowa książka Stasi Budzisz "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach". Tytułowa "pokazucha" to słowo wzięte z języka rosyjskiego, które można przetłumaczyć na nasze "zastaw się, a postaw się".
rozwiń zwiń