X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co jadają dyktatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 09:00
– Gotowanie dla dyktatora jest jak spacer po polu minowym – mówi Witold Szabłowski, dziennikarz, autor książki "Jak nakarmić dyktatora?".
Audio
  • Czy kucharz dyktatora myli się tylko raz? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttestock.com/abamjiwa al-hadi

Do jakiej zupy miał słabość Saddam Husajn, jakie desery lubił Enver Hodża i co na śniadania jadał Pol Pot? W swojej książce "Jak nakarmić dyktatora?" Witold Szabłowski, podróżując do krajów rządzonych niegdyś twardą ręką satrapów XX wieku, przygląda się znanym dyktatorom od kuchni.

W rozmowie z Pawłem Drozdem opowiada, w jaki sposób wynagradzani byli kucharze dyktatorów i dlaczego każdy z nich miał w swoim życiu moment, kiedy prawie to życie stracił. Zdradza też m.in., dlaczego kucharz Saddama Husajna długo nie chciał rozmawiać z polskim dziennikarzem, do czego swoich kucharzy zmuszał Idi Amin i w jakim celu kucharz Envera Hodży jeździł do miejscowości, w której wychował się albański dyktator.

"Jak nakarmić dyktatora?" Witold Szabłowski "Jak nakarmić dyktatora?" Witold Szabłowski

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Koreański student polonistyki zaprotestował przeciwko jednemu z napojów znanej polskiej firmy. Wszystko przez kolorystykę opakowania, która przypomina flagę imperialnej Japonii pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Firma obiecała wycofać opakowanie z produkcji. Tymczasem w Korei Południowej od 2 miesięcy trwa powszechny bojkot produktów pochodzących z Japonii. Dlaczego w Seulu historia sprzed 70 lat wciąż budzi tak intensywne emocje?
  • W przyszłym tygodniu rozpoczyna się kolejny Festiwal Górski w Lądku Zdroju. O tym, czego będzie można się spodziewać w tym roku, opowiada szef festiwalu, Maciej Sokołowski.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Witold Szabłowski (dziennikarz, pisarz), koreański student polonistyki, Roman Husarski (kulturoznawca mieszkający w Korei Płd.), Maciej Sokołowski (szef Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju)
Data emisji: 15.09.2019
Godzina emisji: 8.07

pd/mk

Czytaj także

Życie na gruzińskich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:00
4 września swoją premierę będzie miała nowa książka Stasi Budzisz "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach". Tytułowa "pokazucha" to słowo wzięte z języka rosyjskiego, które można przetłumaczyć na nasze "zastaw się, a postaw się".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "kosmiczny" sąsiad wpływa na Florydę?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 09:12
Huragan Dorian przez chwilę był realnym zagrożeniem dla jednej z dwóch baz kosmicznych SpaceX, która znajduje się na Florydzie.
rozwiń zwiń