Co jadają dyktatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 09:00
– Gotowanie dla dyktatora jest jak spacer po polu minowym – mówi Witold Szabłowski, dziennikarz, autor książki "Jak nakarmić dyktatora?".
Audio
  • Czy kucharz dyktatora myli się tylko raz? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttestock.com/abamjiwa al-hadi

Do jakiej zupy miał słabość Saddam Husajn, jakie desery lubił Enver Hodża i co na śniadania jadał Pol Pot? W swojej książce "Jak nakarmić dyktatora?" Witold Szabłowski, podróżując do krajów rządzonych niegdyś twardą ręką satrapów XX wieku, przygląda się znanym dyktatorom od kuchni.

W rozmowie z Pawłem Drozdem opowiada, w jaki sposób wynagradzani byli kucharze dyktatorów i dlaczego każdy z nich miał w swoim życiu moment, kiedy prawie to życie stracił. Zdradza też m.in., dlaczego kucharz Saddama Husajna długo nie chciał rozmawiać z polskim dziennikarzem, do czego swoich kucharzy zmuszał Idi Amin i w jakim celu kucharz Envera Hodży jeździł do miejscowości, w której wychował się albański dyktator.

"Jak nakarmić dyktatora?" Witold Szabłowski "Jak nakarmić dyktatora?" Witold Szabłowski

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Koreański student polonistyki zaprotestował przeciwko jednemu z napojów znanej polskiej firmy. Wszystko przez kolorystykę opakowania, która przypomina flagę imperialnej Japonii pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Firma obiecała wycofać opakowanie z produkcji. Tymczasem w Korei Południowej od 2 miesięcy trwa powszechny bojkot produktów pochodzących z Japonii. Dlaczego w Seulu historia sprzed 70 lat wciąż budzi tak intensywne emocje?
  • W przyszłym tygodniu rozpoczyna się kolejny Festiwal Górski w Lądku Zdroju. O tym, czego będzie można się spodziewać w tym roku, opowiada szef festiwalu, Maciej Sokołowski.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Witold Szabłowski (dziennikarz, pisarz), koreański student polonistyki, Roman Husarski (kulturoznawca mieszkający w Korei Płd.), Maciej Sokołowski (szef Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju)
Data emisji: 15.09.2019
Godzina emisji: 8.07

pd/mk

Czytaj także

Życie na gruzińskich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:00
4 września swoją premierę będzie miała nowa książka Stasi Budzisz "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach". Tytułowa "pokazucha" to słowo wzięte z języka rosyjskiego, które można przetłumaczyć na nasze "zastaw się, a postaw się".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "kosmiczny" sąsiad wpływa na Florydę?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 09:12
Huragan Dorian przez chwilę był realnym zagrożeniem dla jednej z dwóch baz kosmicznych SpaceX, która znajduje się na Florydzie.
rozwiń zwiń