Chilijczycy – melancholicy Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 09:00
"Jeśli Meksyk jest państwem idealnym dla religioznawców, a Peru dla historyków, to Chile stanowi idealne miejsce dla psychologów i psychiatrów" – to fragment wypowiedzi jednego z Chilijczyków umieszczonej w książce "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp" Magdaleny Bartczak. Dlaczego tak jest?
Audio
  • Co kształtuje tożsamość Chilijczyków? Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Chr. Offenberg

"Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp" Magdalena Bartczak, wyd. Muza "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp" Magdalena Bartczak, wyd. Muza

Dziennikarka i blogerka w rozmowie z Pawłem Drozdem opowiedziała o elementach chilijskiej tożsamości oraz wpływie często powtarzających się katastrof na ich psychikę.

– Tożsamość Chilijczyków można określić jako wstrząsową. Wielu socjologów pisze o tym, że odporność na katastrofy, przede wszystkim na trzęsienia Ziemi, jest ważnym elementem ich tożsamości. Są oni przyzwyczajeni do tego, że zawsze muszą być przygotowani na najgorsze. Mieszkam w Chile od ponad trzech lat. Na początku nie wierzyłam, że można być tak spokojnym w obliczu wstrząsu liczącego 5,5-6 w skali Richtera. Dla nich jest to coś, nad czym przechodzą do porządku dziennego – opowiada Magdalena Bartczak.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Krzysztof Puternicki, pilot grup turystycznych i specjalista od wędrówek po Afryce, przygotowuje się do kolejnej wyprawy, tym razem przez Zachodnią Afrykę i Europę;
  • Arkadiusz Winiatorski i Aleksandra Synowiec w połowie listopada zeszłego roku zbliżyli się do granicy Stanów Zjednoczonych. Na początku września 2019 roku dotarli do celu – Vancouver w Kanadzie.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Magdalena Bartczak (dziennikarka, blogerka, autorka książki "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp"), Krzysztof Puternicki (podróżnik), Arkadiusz Winiatorski i Aleksandra Synowiec (podróżnicy)
Data emisji: 29.09.2019
Godzina emisji: 8.07

kr

Czytaj także

Życie na gruzińskich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:00
4 września swoją premierę będzie miała nowa książka Stasi Budzisz "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach". Tytułowa "pokazucha" to słowo wzięte z języka rosyjskiego, które można przetłumaczyć na nasze "zastaw się, a postaw się".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "kosmiczny" sąsiad wpływa na Florydę?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 09:12
Huragan Dorian przez chwilę był realnym zagrożeniem dla jednej z dwóch baz kosmicznych SpaceX, która znajduje się na Florydzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jadają dyktatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 09:00
– Gotowanie dla dyktatora jest jak spacer po polu minowym – mówi Witold Szabłowski, dziennikarz, autor książki "Jak nakarmić dyktatora?".
rozwiń zwiń