Podzielona Etiopia na fotografiach Aidy Muluneh

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 09:00
– Trzeba pamiętać, że Etiopia to bardzo ważne i zróżnicowane miejsce na mapie świata – mówi Aida Muluneh, etiopska artystka fotograf i filmowiec. W swoich pracach opowiada o Afryce, wbrew jednostronnej narracji, która dominuje nasze spojrzenie na Czarny Kontynent. 
Audio
  • Opowieść o Etiopii w zdjęciach Aidy Muluneh (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Water life Aida Muluneh
"Water life" Aida MulunehFoto: Aida Muluneh

W Etiopii znajduje się źródło Nilu Błękitnego, które jest potężnym i największym dopływem Nilu. Jednocześnie jest tam wiele miejsc, w których wody brakuje. W jednym ze swoich ostatnich przedsięwzięć Muluneh skupiła się na problemie nierównego dostępu do wody w swojej ojczyźnie. Owocem tego projektu jest kolekcja fotografii zatytułowana "Water Life".

– Jest w tym ironia – mamy duże zasoby wody, ale kluczowe są problemy z dostarczeniem jej do miejsc, w których jest potrzebna. Zawsze, kiedy podróżuję po różnych częściach Etiopii, od razu w oczy rzuca mi się brak tego, tak ważnego dla życia elementu. Na moich zdjęciach można zobaczyć pustynie, ale w Etiopii są też przecież góry czy duże obszary rolnicze daleko od miast. Wioski w Etiopii są odłączone od nowoczesności, od zmian w kraju. Nie powinno być tak, że rozwijają się wyłącznie duże ośrodki miejskie, gdzie woda jest czymś normalnym – tłumaczy Aida Muluneh w rozmowie z Pawłem Drozdem.

Ponadto w audycji:

  • Niewielka Belgia wewnętrznie jest tak zróżnicowana, że swoją wielowymiarowością mogłaby podzielić się z kilkoma innymi krajami. Flandria, Walonia oraz sama Bruksela to osobne światy, które żyją razem, a jednocześnie osobno. O tym paradoksie opowiada Marek Orzechowski, autor książki "W Belgii".
  • Co wspólnego ma wiewiórka z Indii, drewniany pulpit z Afganistanu oraz stara książka z Paryża? Wyjaśnia Dariusz Fedor, redaktor naczelny kwartalnika "Kontynenty".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Aida Muluneh (etiopska artystka fotograf i filmowiec), Marek Orzechowski (pisarz, publicysta, dziennikarz), Dariusz Fedor (redaktor naczelny kwartalnika "Kontynenty")
Data emisji: 6.10.2019
Godzina emisji: 8.07

kr/ml

Czytaj także

Co jadają dyktatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 09:00
– Gotowanie dla dyktatora jest jak spacer po polu minowym – mówi Witold Szabłowski, dziennikarz, autor książki "Jak nakarmić dyktatora?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chris Jewell: podjęliśmy wielkie ryzyko, ale to była nasza szansa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 09:00
– Sukces osób, które były w to zaangażowane, był związany z tym, że odstawiliśmy empatię na bok. Dzięki temu mogliśmy skoncentrować się na samym zadaniu, czyli wydostaniu tych ludzi z jaskini –  wyznał Chris Jewell, grotołaz i eksplorator należący do brytyjskiego zespołu nurków biorących udział w akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang w północnej Tajlandii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chilijczycy – melancholicy Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 09:00
"Jeśli Meksyk jest państwem idealnym dla religioznawców, a Peru dla historyków, to Chile stanowi idealne miejsce dla psychologów i psychiatrów" – to fragment wypowiedzi jednego z Chilijczyków umieszczonej w książce "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp" Magdaleny Bartczak. Dlaczego tak jest?
rozwiń zwiń