Barwy japońskiego nacjonalizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 09:12
Jedna z czołowych tenisistek świata, Naomi Osaka, zrezygnowała z amerykańskiego obywatelstwa. Teraz jest wyłącznie obywatelką Japonii.
Audio
  • Jak żyje się w Japonii? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/FiledIMAGE

Jednak w kraju, z którego pochodzi, jej matka (ojciec jest Haitańczykiem) japońskość oceniana jest jednoznacznie, a dzieci z mieszanych związków określane są pejoratywnym określeniem "hafu". 

– "Hafu", czyli połowa, ale to nie jedyne słowo, które określa pochodzenie czy rozpuszczenie krwi japońskiej. Japończycy widzą szklanki do połowy puste. Oni mają taką naturę i koncentrują się na rzeczach, których nie ma niż tych, które są. Japończycy zamknęli się na własne życzenie i nie chcieli obcych. Musieli się otworzyć, gdy przegrali II wojnę światową – mówił w Trójce japonista i dziennikarz Rafał Tomański. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • Jaka jest szansa, że na środku Sahary w Algierii spotkamy samotną kobietę prowadzącą mały sklep, o której powstaje właśnie film dokumentalny? I jaka jest szansa, że półtora roku później w Polsce zobaczymy się w kinie na filmie, który już powstał? Tak było z Mają Sontag i filmem "143 Sahara Street", który wyświetlany jest w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w tym roku zdobył nagrodę podczas Festiwalu Filmowego w Locarno.
  • Kenia należy do liderów zmian w Afryce. To w Kenii już dwa lata temu wprowadzono zakaz produkcji i korzystania z torebek foliowych - kary są drakońskie. Jednocześnie tradycyjna kultura suahili, mieszanka wpływów arabskich, azjatyckich i czarnej Afryki, ma się tam wciąż bardzo dobrze. Opowiedziała o tym Wioletta Myszkowska, która z Kenii niedawno wróciła.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Rafał Tomański (japonista, dziennikarz), Wioletta Myszkowska (dziennikarka radiowej Trójki)
Data emisji: 20.10.2019
Godzina emisji: 8.07

kw/mk

Czytaj także

Chilijczycy – melancholicy Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 09:00
"Jeśli Meksyk jest państwem idealnym dla religioznawców, a Peru dla historyków, to Chile stanowi idealne miejsce dla psychologów i psychiatrów" – to fragment wypowiedzi jednego z Chilijczyków umieszczonej w książce "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp" Magdaleny Bartczak. Dlaczego tak jest?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podzielona Etiopia na fotografiach Aidy Muluneh

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 09:00
– Trzeba pamiętać, że Etiopia to bardzo ważne i zróżnicowane miejsce na mapie świata – mówi Aida Muluneh, etiopska artystka fotograf i filmowiec. W swoich pracach opowiada o Afryce, wbrew jednostronnej narracji, która dominuje nasze spojrzenie na Czarny Kontynent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między teraźniejszością a przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 09:00
Dr Jakub Urbański, biolog, jeden z największych propagatorów diety na bazie owadów w Europie opowie o przyszłości jedzenia na świecie.
rozwiń zwiń