X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barwy japońskiego nacjonalizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 09:12
Jedna z czołowych tenisistek świata, Naomi Osaka, zrezygnowała z amerykańskiego obywatelstwa. Teraz jest wyłącznie obywatelką Japonii.
Audio
  • Jak żyje się w Japonii? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/FiledIMAGE

Jednak w kraju, z którego pochodzi, jej matka (ojciec jest Haitańczykiem) japońskość oceniana jest jednoznacznie, a dzieci z mieszanych związków określane są pejoratywnym określeniem "hafu". 

– "Hafu", czyli połowa, ale to nie jedyne słowo, które określa pochodzenie czy rozpuszczenie krwi japońskiej. Japończycy widzą szklanki do połowy puste. Oni mają taką naturę i koncentrują się na rzeczach, których nie ma niż tych, które są. Japończycy zamknęli się na własne życzenie i nie chcieli obcych. Musieli się otworzyć, gdy przegrali II wojnę światową – mówił w Trójce japonista i dziennikarz Rafał Tomański. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • Jaka jest szansa, że na środku Sahary w Algierii spotkamy samotną kobietę prowadzącą mały sklep, o której powstaje właśnie film dokumentalny? I jaka jest szansa, że półtora roku później w Polsce zobaczymy się w kinie na filmie, który już powstał? Tak było z Mają Sontag i filmem "143 Sahara Street", który wyświetlany jest w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w tym roku zdobył nagrodę podczas Festiwalu Filmowego w Locarno.
  • Kenia należy do liderów zmian w Afryce. To w Kenii już dwa lata temu wprowadzono zakaz produkcji i korzystania z torebek foliowych - kary są drakońskie. Jednocześnie tradycyjna kultura suahili, mieszanka wpływów arabskich, azjatyckich i czarnej Afryki, ma się tam wciąż bardzo dobrze. Opowiedziała o tym Wioletta Myszkowska, która z Kenii niedawno wróciła.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Rafał Tomański (japonista, dziennikarz), Wioletta Myszkowska (dziennikarka radiowej Trójki)
Data emisji: 20.10.2019
Godzina emisji: 8.07

kw/mk

Czytaj także

Chilijczycy – melancholicy Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 09:00
"Jeśli Meksyk jest państwem idealnym dla religioznawców, a Peru dla historyków, to Chile stanowi idealne miejsce dla psychologów i psychiatrów" – to fragment wypowiedzi jednego z Chilijczyków umieszczonej w książce "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp" Magdaleny Bartczak. Dlaczego tak jest?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podzielona Etiopia na fotografiach Aidy Muluneh

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 09:00
– Trzeba pamiętać, że Etiopia to bardzo ważne i zróżnicowane miejsce na mapie świata – mówi Aida Muluneh, etiopska artystka fotograf i filmowiec. W swoich pracach opowiada o Afryce, wbrew jednostronnej narracji, która dominuje nasze spojrzenie na Czarny Kontynent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między teraźniejszością a przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 09:00
Dr Jakub Urbański, biolog, jeden z największych propagatorów diety na bazie owadów w Europie opowie o przyszłości jedzenia na świecie.
rozwiń zwiń