Czym dla Masajów jest krykiet?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 09:00
Krykiet to sport drużynowy wywodzący się z Anglii, który zawodnicy rozgrywają tradycyjnie w białych strojach. Ale nie w Kenii.
Audio
  • Tradycje kontra nowoczesność (Świat z lotu Drozda)
Masajowie
Masajowie Foto: Shutterstock.com/JLwarehouse

– Rzucanie piłki jest jak rzucanie włócznią. Kiedy używamy kija do krykieta, żeby ochronić się przed uderzeniem czy upadkiem, to tak jakbyśmy używali tarczy. Mecz krykieta jest w jakimś sensie bitwą, podczas której mierzysz się z innymi zawodnikami – mówi Sonyanga Ngais, kapitan masajskiej drużyny krykieta Maasai Cricket Warriors.

W jakich okolicznościach Masajowie poznali krykieta? Jakie stawały przed nimi wyzwania? Dlaczego nie chcą występować w białych uniformach, tylko w tradycyjnych masajskich strojach? W jaki sposób krykiet pomaga w walce o prawa kobiet? I jak zareagowała na ten sport plemienna starszyzna?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której odwiedzamy również Australię i mówimy o tym, jak tradycja koliduje z ambicjami turystów. Już od ponad tygodnia nie można wspinać się na Uluru albo Ayers Rock, świętej dla ludu Anangu. Ile jest podobnych miejsc w Australii i czy również zostaną zamknięte? O tym opowiada w Trójce Bartosz Twaróg, który pół roku spędził wśród Aborygenów.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Wioletta Myszkowska
Data emisji: 3.11.2019
Godzina emisji: 8.07

mk

Zobacz więcej na temat: Trójka Kenia Australia