Problemy południowokoreańskiego showbiznesu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 09:05
Koreańczycy z południa mogą poszczycić się na świecie wysokimi notowaniami w szeregu statystyk. Wiele z nich stawia ich kraj w jasnym świetle. Jednakże, tempo życia oraz wymagania, jakie stawia nowoczesne, południowokoreańskie społeczeństwo, niesie ze sobą poważne koszta. 
Audio
  • Problemy koreańskiego społeczeństwa (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Seul
SeulFoto: Shutterstock.com/Guitar Photographer

Kilka dni temu jeden z południowokoreańskich aktorów i celebrytów odebrał sobie życie. Miał 27 lat. MW listopadzie i październiku w ten sam sposób odeszły dwie inne gwiazdy muzyki. Co te trzy tragedie mówią o showbiznesie Korei Południowej?

– Według organizacji współpracy gospodarczej i rozwoju Korea Południowa od lat jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o statystyki samobójstw. W niektórych latach tylko Litwa była wyżej. W 2018 roku 42 osoby dziennie odbierały sobie życie. Podejrzewam, że i tak ta statystyka jest zaniżona – mówi analityk Instytutu Boyma Roman Husarski, który aktualnie przebywa w Korei Południowej. 

Jak Koreańczycy z południa próbują rozwiązać ten problem? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji, w której również:

  • typowy tajski festiwal? Zdecydowanie nie. Podczas 9 dni jego główni aktorzy wchodzą w kontakt z bóstwami, a przy okazji przekłuwają sobie ciało w wymyślny sposób. Szczegóły zna Bartek Bart Rubik, autor nowej wystawy w Muzeum Azji i Pacyfiku;
  • w Tel Avivie od końca listopada działają autobusy komunikacji miejskiej – w szabat. Dla Izraela to mała rewolucja, a o jej rzeczywistych rozmiarach opowiada Wiola Myszkowska;
  • 23 listopada zmarł Romuald Koperski, jeden z najciekawszych polskich wyczynowców: człowiek Syberii, pianista, kierowca, pilot. Wspomina go przyjaciel, Stanisław Kalisz.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Roman Husarski (analityk Instytutu Boyma, autor bloga wloczykij.org), Bartek Rubik (fotograf, podróżnik), Stanisław Kalisz (filmowiec, przyjaciel Romualda Koperskiego) 
Data emisji: 8.12.2019
Godzina emisji: 8.07

kw/ml

Czytaj także

Bhutan – wrota do innego świata

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 09:12
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski, znani z wyprawy Wielkim Szlakiem Himalajskim, wrócili niedawno z Bhutanu, gdzie zobaczyli wysokie przełęcze, baśniowe dżungle i… doświadczyli szczęścia z rządowego nakazu. Co najbardziej zapadło im w pamięć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia nasycona historiami

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 09:00
– Na Fiordach Zachodnich Islandii po raz pierwszy byliśmy w 2016 roku. Będąc tam co chwilę mieliśmy wrażenie, że za tymi górami kryją się historie  – mówi Piotr Mikołajczak, współautor książki "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 proc. Cejlon

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 09:00
W minioną środę, na antenie Trójki można było usłyszeć relacje reporterskie Pawła Drozda ze Sri Lanki. W tym wydaniu audycji powracamy na wyspę Cejlon, która kryje znacznie więcej tajemnic, niż te, o których dowiedzieliśmy się kilka dni temu.
rozwiń zwiń