Syria – kraj, którego nie ma

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 10:00
– W moim przypadku wspomnienie Syrii jest jak wspomnienie dzieciństwa, a wspominam moje dzieciństwo bardzo miło i czule – mówił w Trójce Paweł Średziński, dziennikarz i autor książki "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma".
Audio
  • Wspomnienie przedwojennej Syrii (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma Paweł Średziński, wyd. Paśny Buriat
"Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma" Paweł Średziński, wyd. Paśny BuriatFoto: mat. promocyjne

"Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma" Paweł Średziński, wyd. Paśny Buriat "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma" Paweł Średziński, wyd. Paśny Buriat

Słowo "Syria" otwiera w głowie obrazy wojny, zniszczenia i ludzkich tragedii. Ale kraj ten istniał przecież na długo przed 2011 rokiem, kiedy to protesty przeciw rządom Baszszara al-Asada rozpoczęły trwającą nadal wojnę domową. To właśnie tej dawnej Syrii Paweł Średziński poświęcił swoją publikację.

Serêkaniyê, Syria   Foto: shutterstock.com/K fpolat69 Serêkaniyê, Syria Foto: shutterstock.com/K fpolat69

– Smak herbaty i zielonych migdałów, które wiosną sprzedawane są na ulicach Aleppo to coś, do czego wracam. Moją Syrię stworzyli ludzie, z którymi do dziś utrzymują kontakt i którzy dziś są na uchodźstwie, udało im się uciec przed wojną. W tej Syrii doświadczyłem ogromnego ciepła, ale z drugiej strony doświadczyłem też złych emocji – wspominał dziennikarz, który po raz pierwszy odwiedził Syrię podczas studiów w 1999 roku. – Bardzo często zapominamy, że Syria zaczęła być republiką arabską dopiero lata po ogłoszeniu niepodległości. Ta Syria była bardzo różna, budowały ją bardzo różne społeczności, cywilizacje i kultury. W tym regionie powstał alfabet, który przejęli Grecy i tam właściwie koncentrował się świat przez wiele wieków. My jakoś o tym zapomnieliśmy – dodał.

Bazar w Damaszku (zdjęcie ilustracyjne)    Foto: amnat30 Bazar w Damaszku (zdjęcie ilustracyjne) Foto: amnat30

Ponadto w audycji:

  • W Omanie zmarł sułtan, jego faktyczny twórca i reformator. Co to będzie oznaczać dla przyszłości Omanu?
  • Wciśnięta w Senegal Gambia jest najmniejszym krajem Afryki. Jej bogactwem są ryby, których ubywa w dramatycznym tempie za sprawą chińskich statków rybackich. O sytuacji traktuje film dokumentalny "Stolen Fish".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Emilia Pluskota (antropolożka kultury zajmujace się Afryką Zachodnią), Paweł Średziński (dziennikarz, autor książki "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma"), Artur Urbański (organizator wypraw, Torre.pl)
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 8.06


mat. prasowe/kr/ml

Czytaj także

Islandia nasycona historiami

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 09:00
– Na Fiordach Zachodnich Islandii po raz pierwszy byliśmy w 2016 roku. Będąc tam co chwilę mieliśmy wrażenie, że za tymi górami kryją się historie  – mówi Piotr Mikołajczak, współautor książki "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyka zmienia Gruzję

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 09:10
Liczącą niecałe 4 miliony mieszkańców Gruzję w 2006 roku odwiedziło 800 tysięcy turystów. Od tego czasu kraj bardzo szybko zyskuje na popularności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jane Goodall. Historia badań, które odmieniły naszą wiedzę o szympansach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 09:33
– Chciała poznawać jednostki. To było bardzo ważne dla niej, żeby poznawać psychikę i osobowość każdego pojedynczego szympansa – mówiła Danuta Tymowska, autorka biografia "Jane Goodall. Pani od szympansów", przypominając początki pracy naukowej Brytyjki.
rozwiń zwiń