X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Samotnie przez Antarktydę. Jacek Libucha trzecim Polakiem, który samodzielnie zdobył biegun południowy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 09:00
Jacek Libucha, z zawodu biznesmen, a podróżnik z pasji, 5 stycznia w pojedynkę zdobył biegun południowy. Tym samym dołączył do Marka Kamińskiego, który w 1995 roku doszedł tam samodzielnie jako pierwszy oraz do Małgorzaty Wojtaczki, która powtórzyła jego wyczyn w 2017 roku.
Audio
  • Na biegun południowy bez wsparcia z zewnątrz (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Jacek Libucha
Jacek LibuchaFoto: mat. promocyjne/libuchasouthpole.pl

Pokonał odległość 1141 kilometrów w temperaturach sięgających nawet -40 stopni Celsjusza, ciągnąc za sobą 100-kilogramowe sanie. Planowana przez kilka lat wyprawa zajęła mu 53 dni – Były momenty podbramkowe, ale każdego dnia nie traciłem wiary. Parłem do przodu i wymyślałem coraz to nowe sposoby na to, by obejść trudności – mówił Jacek Libucha.

– Były momenty podbramkowe, ale każdego dnia nie traciłem wiary – mówił Jacek Libucha   Foto: mat. promocyjne/libuchasouthpole.pl – Były momenty podbramkowe, ale każdego dnia nie traciłem wiary – mówił Jacek Libucha Foto: mat. promocyjne/libuchasouthpole.pl

Jakie "sytuacje podbramkowe" podróżnik miał na myśli? – Tam zdarzyło się drugi raz z rzędu coś, co rzadko się zdarza. W listopadzie padał śnieg 9 dni z rzędu i to przy dużych wiatrach sztormowych. Po różnych konsultacjach bardzo ostrożnie zakładałem, że pierwszy stopień pokonam w 7 dni. Po dziesięciu dniach nadal byłem 25-30 kilometrów od pierwszego stopnia. Już zaczęła się obawa, że zabraknie jedzenia i że w tym tempie będę musiał wyczarować ekstra paliwo albo nadgonić. Braków nie da się nadgonić w ciągu dnia, ale taka duża wyprawa ma to do siebie, że trwa bardzo długo i da się tym zarządzić. Żonglowałem planem żywieniowym, który wyznacza rytm dnia i to, co jesteśmy w stanie zrobić – opowiadał.

W osiągnięciu celu naszemu bohaterowi nie pomogły tylko samozaparcie i lata przygotowań, ale także czas spędzony jako zawodowy żołnierz – Planując taką wyprawę trzeba dobrze poznać swoje możliwości – na treningach, na krótszych wyprawach. Trzeba założyć pewien "czasokres", w którym to się pokona. Moja wcześniejsza kariera wojskowa bardzo pomogła. Byłem przeszkolony w terenach arktycznych z armią norweską. Wtedy jeszcze nie złapałem bakcyla, ale wiedziałem, z czym się mierzę.


Jacek Libucha zdobył biegun południowy w 53 dni, 4 godziny i 1 minutę  Foto: mat. promocyjne/libuchasouthpole.pl Jacek Libucha zdobył biegun południowy w 53 dni, 4 godziny i 1 minutę Foto: mat. promocyjne/libuchasouthpole.pl

Ponadto w audycji:

  • Mniejszości etniczne i narodowe liczą setki, tysiace, a czasem nawet miliony ludzi. A co, jeżeli taką mniejszość tworzy jeden człowiek, i to w Afganistanie?;
  • Kostaryka jednym z najszczęśliwszych państw na świecie.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Jacek Libucha (podróżnik, menadżer w przemyśle energetycznym), Jagoda Grondecka (Iranistka, publicystka i komentatorka ds. bliskowschodnich), Magdalena Ładanaj (znawczyni Kostaryki)
Data emisji: 26.01.2020
Godzina emisji: 8.06

kr/mat. promocyjne

Czytaj także

Islandia nasycona historiami

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 09:00
– Na Fiordach Zachodnich Islandii po raz pierwszy byliśmy w 2016 roku. Będąc tam co chwilę mieliśmy wrażenie, że za tymi górami kryją się historie  – mówi Piotr Mikołajczak, współautor książki "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyka zmienia Gruzję

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 09:10
Liczącą niecałe 4 miliony mieszkańców Gruzję w 2006 roku odwiedziło 800 tysięcy turystów. Od tego czasu kraj bardzo szybko zyskuje na popularności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jane Goodall. Historia badań, które odmieniły naszą wiedzę o szympansach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 09:33
– Chciała poznawać jednostki. To było bardzo ważne dla niej, żeby poznawać psychikę i osobowość każdego pojedynczego szympansa – mówiła Danuta Tymowska, autorka biografia "Jane Goodall. Pani od szympansów", przypominając początki pracy naukowej Brytyjki.
rozwiń zwiń