Ochrona migrujących motyli w cieniu zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 09:00
W środkowym Meksyku znajduje się jedno z największych sanktuariów monarchów. Te motyle co roku milionami pokonują dystans Kanada-Meksyk-Kanada w ramach spektakularnej, masowej migracji.
Audio
  • Walka o ochronę monarchów (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Migracja monarchów, Michoacan, Meksyk
Migracja monarchów, Michoacan, MeksykFoto: Shutterstock.com/JHVEPhoto

Ich meksykańskim zimowiskom zagraża nielegalna wycinka lasów, którą próbują zatrzymać lokalni aktywiści tacy jak Raúl Hernández. W miniony poniedziałek znaleziono jego ciało. Okoliczności śmierci mężczyzny nie są znane, ale kontekst wskazuje na morderstwo. Raúl Hernández jest dla nas postacią anonimową, ale w Meksyku znany był jako przewodnik dla turystów, którzy chcieli zobaczyć rezerwat przyrody, w którym występują motyle zwane monarchami. Dwa dni przed wcześniej odbył się pogrzeb Homero Gómeza Gonzáleza, który z pewnością został zamordowany. To, co ich łączy, to ten same region Meksyku i fakt, że obaj byli zaangażowani w ochronę rezerwatu monarchów.

– Z mojego punktu widzenia, istnieją inne ciekawe motyle. Niewątpliwie, jest to jeden z najbardziej znanych gatunków na świecie. Dlaczego monarcha migruje? Nie do końca wiadomo. Badania wskazują, że był to motyl tropikalny, który zaczął kolonizować Amerykę Północną. Ekosystem, w jakim żyją te owady, jest niezwykle delikatny i stąd też działania podjęte przez aktywistów, które mają na celu ochronę ich przed, np., nielegalną wycinką drzew. Ochrona tych zwierząt jest niezwykle ważna z punktu widzenia ochrony środowiska w ogóle – opowiada dr hab. Marcin Sielezeniew z Uniwersytetu w Białymstoku.

Ponadto w audycji:

  • W bezpośredniej bliskości wód Morza Kaspijskiego rozciąga się Półwysep Mangystau. Z pustynnych solnisk, z których wiele to depresje, wyrastają zjawiskowe ostańce. Część z nich kryje świątynie z czasów, gdy na teren dzisiejszego Kazachstanu zawitały pierwsze oznaki rodzącego się islamu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: dr hab. Marcin Sielezniew (Uniwersytet w Białymstoku, Łaskotani motyla skrzydłami), Dorota i Robert Szyjanowscy ("Mangystau – świat na dnie")
Data emisji: 9.02.2020
Godzina emisji: 8.05

ml

Czytaj także

Jane Goodall. Historia badań, które odmieniły naszą wiedzę o szympansach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 09:33
– Chciała poznawać jednostki. To było bardzo ważne dla niej, żeby poznawać psychikę i osobowość każdego pojedynczego szympansa – mówiła Danuta Tymowska, autorka biografia "Jane Goodall. Pani od szympansów", przypominając początki pracy naukowej Brytyjki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syria – kraj, którego nie ma

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 10:00
– W moim przypadku wspomnienie Syrii jest jak wspomnienie dzieciństwa, a wspominam moje dzieciństwo bardzo miło i czule – mówił w Trójce Paweł Średziński, dziennikarz i autor książki "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotnie przez Antarktydę. Jacek Libucha trzecim Polakiem, który samodzielnie zdobył biegun południowy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 09:00
Jacek Libucha, z zawodu biznesmen, a podróżnik z pasji, 5 stycznia w pojedynkę zdobył biegun południowy. Tym samym dołączył do Marka Kamińskiego, który w 1995 roku doszedł tam samodzielnie jako pierwszy oraz do Małgorzaty Wojtaczki, która powtórzyła jego wyczyn w 2017 roku.
rozwiń zwiń