X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ochrona migrujących motyli w cieniu zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 09:00
W środkowym Meksyku znajduje się jedno z największych sanktuariów monarchów. Te motyle co roku milionami pokonują dystans Kanada-Meksyk-Kanada w ramach spektakularnej, masowej migracji.
Audio
  • Walka o ochronę monarchów (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Migracja monarchów, Michoacan, Meksyk
Migracja monarchów, Michoacan, MeksykFoto: Shutterstock.com/JHVEPhoto

Ich meksykańskim zimowiskom zagraża nielegalna wycinka lasów, którą próbują zatrzymać lokalni aktywiści tacy jak Raúl Hernández. W miniony poniedziałek znaleziono jego ciało. Okoliczności śmierci mężczyzny nie są znane, ale kontekst wskazuje na morderstwo. Raúl Hernández jest dla nas postacią anonimową, ale w Meksyku znany był jako przewodnik dla turystów, którzy chcieli zobaczyć rezerwat przyrody, w którym występują motyle zwane monarchami. Dwa dni przed wcześniej odbył się pogrzeb Homero Gómeza Gonzáleza, który z pewnością został zamordowany. To, co ich łączy, to ten same region Meksyku i fakt, że obaj byli zaangażowani w ochronę rezerwatu monarchów.

– Z mojego punktu widzenia, istnieją inne ciekawe motyle. Niewątpliwie, jest to jeden z najbardziej znanych gatunków na świecie. Dlaczego monarcha migruje? Nie do końca wiadomo. Badania wskazują, że był to motyl tropikalny, który zaczął kolonizować Amerykę Północną. Ekosystem, w jakim żyją te owady, jest niezwykle delikatny i stąd też działania podjęte przez aktywistów, które mają na celu ochronę ich przed, np., nielegalną wycinką drzew. Ochrona tych zwierząt jest niezwykle ważna z punktu widzenia ochrony środowiska w ogóle – opowiada dr hab. Marcin Sielezeniew z Uniwersytetu w Białymstoku.

Ponadto w audycji:

  • W bezpośredniej bliskości wód Morza Kaspijskiego rozciąga się Półwysep Mangystau. Z pustynnych solnisk, z których wiele to depresje, wyrastają zjawiskowe ostańce. Część z nich kryje świątynie z czasów, gdy na teren dzisiejszego Kazachstanu zawitały pierwsze oznaki rodzącego się islamu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: dr hab. Marcin Sielezniew (Uniwersytet w Białymstoku, Łaskotani motyla skrzydłami), Dorota i Robert Szyjanowscy ("Mangystau – świat na dnie")
Data emisji: 9.02.2020
Godzina emisji: 8.05

ml

Czytaj także

Jane Goodall. Historia badań, które odmieniły naszą wiedzę o szympansach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 09:33
– Chciała poznawać jednostki. To było bardzo ważne dla niej, żeby poznawać psychikę i osobowość każdego pojedynczego szympansa – mówiła Danuta Tymowska, autorka biografia "Jane Goodall. Pani od szympansów", przypominając początki pracy naukowej Brytyjki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syria – kraj, którego nie ma

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 10:00
– W moim przypadku wspomnienie Syrii jest jak wspomnienie dzieciństwa, a wspominam moje dzieciństwo bardzo miło i czule – mówił w Trójce Paweł Średziński, dziennikarz i autor książki "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotnie przez Antarktydę. Jacek Libucha trzecim Polakiem, który samodzielnie zdobył biegun południowy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 09:00
Jacek Libucha, z zawodu biznesmen, a podróżnik z pasji, 5 stycznia w pojedynkę zdobył biegun południowy. Tym samym dołączył do Marka Kamińskiego, który w 1995 roku doszedł tam samodzielnie jako pierwszy oraz do Małgorzaty Wojtaczki, która powtórzyła jego wyczyn w 2017 roku.
rozwiń zwiń