Drohobycz, o jakim nikt jeszcze nie słyszał

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 18:47
- Drohobycz oprócz gwiazdy Brunona Schulza miał też inne atrakcje. Jedną z nich był miejscowy klub piłki nożnej Junak, którego mecze gromadziły mieszkańców regionu - mówi o książce "Atlantyda" Andrzeja Chciuka Wacław Holewiński.
Audio
  • Nieznane opowieści o Drohobyczu i Brunonie Schulzu (Mistrz i Katarzyna/Trójka)
Stare Miasto w Drohobyczu
Stare Miasto w DrohobyczuFoto: Wikipedia Commons/lic. CC BY-SA 3.0/McFranek

Zmarły w 1978 roku w Australii Andrzej Chciuk jest autorem dziewięciu książek, a wśród nich "Atlantydy. Opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku", będącej wspomnieniami autora z jego rodzinnego Drohobycza. Jedną z postaci uwiecznionych w debiucie pisarskim jest Bruno Schulz.

- Ta książka to bardzo ciepłe wspomnienia o czasach młodości i dojrzewania Chciuka aż po jego ucieczkę na Zachód po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku. Świadectwo autora jest o tyle niesamowite, że był on uczniem Schulza i pozostawał z nim w bardzo przyjaznych relacjach - mówi Wacław Holewiński.

Co poza Brunem Schulzem powinno nam się kojarzyć z Drohobyczem? Jakie fakty przedstawione przez Andrzeja Chciuka nie były dotychczas znane? Co dawniej załatwiano w czasie meczu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 2.08.2016
Godzina emisji: 10.15

sm/mp

Czytaj także

"Nazywam się Majdan" - książka do degustacji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 14:56
- W cyklu "Mistrz i Katarzyna" będziemy chcieli zwrócić państwa uwagę na nowe, wartościowe książki, które z jakichś powodów pozostają niezauważalne. A także na te wydane wcześniej, a godne wznowienia - mówił w Trójce dziennikarz Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parodystyczna wizja Zakopanego sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:20
- To książka nietypowa dla całej twórczości Andrzeja Struga, wyjątkowa również ze względu na literaturę tamtego czasu - mówi Katarzyna Wójcik o "Zakopanoptikonie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groteskowi szaleńcy próbowali zmienić świat

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 14:54
- "Historie maniaków" to książka pisarza chyba najdziwniejszego z dotychczas przez nas przedstawianych, czyli Romana Jaworskiego - mówi Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń